در سمپوزیوم یكصدسال گردشگری ایران مطرح شد مخالفت ها با گردشگری فروکش کرده است

به گزارش ربات کشاورز محمدحسین ایمانی خوشخو اظهار داشت: صدای طیف مخالف با گردشگری که در دهه ۸۰ بلند بود، فروکش کرده و نگرش ها در حال تغییر است.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، «سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری ایران» با حضور عزت الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ، محمدحسین ایمانی خوشخو ـ دبیر کل این سمپوزیوم و رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ـ و سیدسعید هاشمی ـ رئیس دانشگاه علم و فرهنگ سه شنبه بیست و هفتم مهر ماه در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.
محمدحسین ایمانی خوشخو ـ دبیر سمپوزیم یکصدسال گردشگری ایران و رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ـ اظهار داشت: ما برای آینده گردشگری حتما باید گذشته را مد نظر قرار می دادیم بنابراین در سمپوزیوم گردشگری باید تحقیق خوبی در ۱۰۰ سال قبل انجام می شد. باید بدانیم چه کارهایی نشده و چه کارهایی انجام شده است. بنابراین با سلوک گردشگری برنامه ریزی کردیم.
وی ادامه داد: همه ما می گوییم گردشگری فرابخشی است، اما کمتر به آن عمل می نماییم، خاطره ای از ماهاتیر محمد می خواندم، می دانید که مالزی منابع نفت ندارد، برای همین هم ذهن ها در این کشور به سمت گردشگری رفت و مسؤولیت در حد معاون اول برای گردشگری بوجود آمد و با این دیدگاه، مالزی گردشگری را می چرخاند.

دبیر سمپوزیوم یکصدسال گردشگری با بیان اینکه ۹۰ درصد از فعالیتهای گردشگری به عهده بخش خصوصی و نظارت بر فعالیت ها به عهده دولت ها باید باشد، اظهار نمود: بخش های گردشگری با هم پیوستگی لازم را ندارند. بعنوان مثال گردشگری مذهبی از مدار گردشگری خارج است. شاید وقت مطرح کردن الحاق اوقاف همین حالا باشد. در گردشگری همه سازمان ها و دستگاه ها باید به کمک هم بیایند. مثلاً ما گردشگری پزشکی نداریم، بلکه بیمار بین المللی داریم. فعالان گردشگری پزشکی ما در واقع رانندگان تاکسی فرودگاه امام هستند.
او مدیریت گردشگری در دوران پساکرونا را سخت تر دانست و ضمن اشاره به شلوغی جاده ها در انتها هر هفته، اظهار داشت: ما تقاضای نهفته داریم، اگر برنامه نداشته باشیم، این تقاضا به سونامی تبدیل می شود.
ایمانی خوشخو افزود: فرصت طلایی در حوزه گردشگری وجود دارد. زمانی که آقای ضرغامی وزیر گردشگری شد احساس کردم فرصت طلایی در حوزه گردشگری به وجود آمده است. تاریخچه فعالیتهای او را بررسی کنید. برنامه های پربیننده صدا و سیما در دوره او ساخته شد. چه زمانی سراغ داشتید که سه وزیر بهداشت، خارجه و میراث فرهنگی در کنار یکدیگر درباره گردشگری تصمیم بگیرند؟ با این تخصص و ارتباط، حتما اتفاقات خوبی برای صنعت توریسم می افتد. دولت سیزدهم عزم دارد که از ظرفیت های مغفول استفاده نماید و زمینه های آن هم فراهم است. سال ۸۳ که کار می کردیم طیفی مخالف گردشگری بودند که هم اکنون فروکش کرده است و برای نخستین بار رئیس حوزه های علمیه کشور در روز جهانی گردشگری پیام داد، یعنی نگرش ها در حال تغییر است. یقین دارم اگر دست به دست بدهیم روزهای طلایی رقم می خورد

سعید هاشمی ـ رئیس دانشگاه علم و فرهنگ ـ هم اظهار داشت: شاید پاندمی کرونا کرونا سبب شده باشد صنعت توریسم صدمه جدی ببیند، اما قطعا صنعت توریسم جای خویش را حفظ نموده است. از آن جایی که خیلی از کشورها عملاً توسعه اجتماعی و اقتصادی خویش را مدیون گردشگری هستند، امیدواریم این سمپوزیوم و رویدادهای مشابه در آینده بتواند راهکار جدی برای دولت جدید عرضه نماید.
او اضافه کرد: در این راه صدساله، کشور ما شاید مشکلات گوناگونی در صنعت توریسم داشته است که آن به هماهنگی و همکاری بین نهادهای علمی و سیاستگذاری برمی گردد. در واقع بنابراین بوده است که نتوانستیم از آن بهره لازم را با وجود پتانسیل های خوب ببریم. در این هم افزایی می خواهیم به این پتانسیل ها رنگ حقیقت ببخشیم. ناگفته نماند که بخش خصوصی در این حین خیلی خوب عمل کرده است.
هاشمی افزود: یکی از مؤلفه های مهم در توسعه صنعت توریسم سیاست ملی در نظام گردشگری می باشد که باید با تدوین اسناد معتبر فضای بهبوددهنده ای را ایجاد نماییم. در واقع شکوفایی کشور به توسعه اقتصادی و اجتماعی وابسته است که صنعت توریسم پایه مهمی برای رسیدن به این هدف است، امیدواریم که گردشگری بتواند در زندگی مردم اثر خوشایندی پس از این بیماری منحوس بگذارد.
در این مراسم سیداحمد محیط طباطبایی ـ رئیس کمیته ملی ایکوم ایران ـ، محمد بهرام زاده ـ معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی ـ و ابراهیم پورفرج ـ رئیس جامعه تورگردانان ایران ـ به سخنرانی پرداختند. همینطور عباس بیدگلی ـ مدیر اجرایی جامعه هتلداران ایران و مدیر کارگروه هتل، مراکز اقامتی و تجهیزات و دکتر فرید جواهرزاده ـ رئیس انجمن علمی طبیعتگردی ایران و مدیر کارگروه گردشگری فرهنگی، زیارتی، تاریخی، طبیعتگردی و ورزشی ـ به عرضه مقاله پژوهشی خود پرداختند، درحالی که بعد از آخر سخنرانی ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، خیلی از شرکت کنندگان سالن همایش را ترک کردند که سبب گله سخنران ها شد.
در جریان این سمپوزیوم، از کتاب «سیر تاریخ و نقش کلان شهرها در یکصد سال گردشگری ایران» رونمایی گردید.

این سمپوزیوم تا روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه در دانشگاه علم و فرهنگ ادامه دارد. برای حضور در این گردهمایی شرکت کنندگان با کد ملی استعلام کرونا می شوند.

منبع: