با حضور معاون علمی و فناوری؛ داروی ایرانی درمان آرتریت روماتوئید رونمایی گردید

داروی آناکینرای تزریقی برای درمان آرترید روماتویید بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان تولید و امروز رونمایی گردید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، داروی بیوسیمیلار حاوی ماده فعال دارویی «آناکینرا» که نوعی سیتوکین (عامل سرکوب کننده ایمنی) به حساب می آید بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان به تولید رسید.
این دارو در ترکیب با داروی(methortrexate) برای درمان نشانه ها و علائم بیماری روماتوئید آرتریت در بزرگسالان کاربرد دارد.
بدن انسان در مقابل بیماری های روماتویید آرتریت و سندرم وابسته به کرایوپیرین و بیماری های استیل، مقادیر زیاد سیتوکین به نام اینترلوکین -۱ تولید می کند که باعث اثرات مضری همچون التهاب و بروز علائم بیماری می شود.
از این رو به صورت معمول بدن ما پروتئین هایی برای سرکوب اثرات مضر اینترلوکین -۱ تولید می کند که آناکینرا ماده فعال استفاده از میکروارگانیزم ای کولای E-coli ساخته شده است.
سیتوکین ها یا عامل سرکوب کننده ایمنی، پروتئین هایی هستند که توسط بدن ساخته می شوند که هماهنگ کننده ارتباطات بین سلولی هستند و به کنترل فعالیتهای سلولی کمک می کنند.
این داور برای بیمارانی تجویز می شود که پاسخ آن به داروی (methortrexate) برای درمان روماتوئید آرتریت به اندازه کافی خوب نبوده است.
این دارو برای درمان نشانه ها و علائم التهاب در رابطه با بیماری های راش، درد مفصلی، تب، سردرد، خستگی در بزرگسالان و کودکان در رنج سنی هشت ماه به بالا کاربرد دارد.
همچنین این دارو برای درمان بیماری التهابی با درگیری چند ارگان در دوره نوزادی سندرم عصبی پوستی مفصلی مزمن در شیرخواران نام دارد، کاربرد دارد و در فرم تزریقی است.
این دارو در یک شرکت دانش بنیان دارویی مورد تایید معاونت علمی و فناوری به تولید رسیده و الان در داروخانه ها موجود است.
این دارو امروز با حضور معاون علمی و فناوری رونمایی گردید.
مجتبی زارع مهرجردی مدیر طرح های کلان ملی صندوق نوآوری و شکوفایی امروز در مراسم رونمایی از داروی آناکینرا عنوان کرد: مجموعه کمک های ما از محصولات دانش بنیان چند بخش بوده و بخشی از آن در ارتباط با اثبات تکنولوژی است. امکان دارد شرکت ها در فرآیند تولید گرفتار شکست شوند و معمولاً سهم معاونت علمی و ستادها در این قسمت بیشتر است.

مدیر طرح های کلان ملی صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: این صندوق از ورود محصولات شرکتهای دانش بنیان به بازار حمایت می کند. از این محصول هم حمایت ۱۰ میلیارد تومانی داشتیم تا محصول تجاری سازی و خط تولید آن راه اندازی شود.

وی اضافه کرد: این یکی از مجموعه طرح های کلان ملی بود که از آن حمایت کردیم و تعداد طرح های کلان ملی مورد حمایت به ۱۳۵ مورد رسیده است.
زارع مهرجردی اظهار داشت: طی دو تا پنج سال قبل بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان از طرح های کلان ملی حمایت کرده ایم.

منبع: