دکتر طیبی در بازدید از فعالیت های سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف تاکید کرد: حرکت جهاددانشگاهی در راه درست و رفع نیازهای واقعی جامعه

رئیس جهاددانشگاهی در بازدید از کارهای سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف و پژوهشکده توسعه تکنولوژی اظهار داشت: جهاددانشگاهی از شروع تاسیس، با انتخاب مسیر درست، برمبنای نیازهای واقعی جامعه حرکت کرده است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی روز گذشته (۳ آبان) از مراکز خدمات تخصصی، گروههای پژوهشی و آزمایشگاه های سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف بازدید نمود. در جلسه ای که در حاشیه این بازدید برگزار شد، دکتر طیبی بابیان این که جهاددانشگاهی از سال ۱۳۵۹ با شناسایی و فعالیت درزمینه هایی که نیاز واقعی کشور بود فعالیت خودرا شروع کرد و الگوسازی توان کشور برای رسیدن به این اهداف را در دستور کار خود قرار داد، اظهار داشت: هدفی که همه ما آرزو داشتیم به آن برسیم تبدیل ایران به کشوری پیشرفته با اقتصاد دانش بنیان و با زیربنای فرهنگی خوب بود؛ پس جهاددانشگاهی توسعه فرهنگی و توسعه علمی و فناورانه را بعنوان دو زمینه کاری خود انتخاب نمود.

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به این که حجم و کیفیت کارهای انجام شده در این نهاد نشان میدهد مسیری که طی شده، مسیری درست بوده است، گفت: باوجود همه کوشش های صورت گرفته، ساختار کارهای دانش بنیان که باید از طرف دولت ها و در سطح کشور ارائه شود، انجام نشده است. ساختاری که انتظار می رود ماموریت نهادهایی همچون جهاددانشگاهی در آن مشخص باشد تا همه فعالیتها و برنامه ها در سطح کشور برمبنای آن شکل گیرد. تعیین ماموریت برای جهاددانشگاهی در ساختار کارهای دانش بنیان کشور موضوعی است که مقام معظم رهبری هم در دیدار با اعضای این نهاد بر آن تاکید نمودند و فرمودند: شما بعنوان جهاددانشگاهی نقش خودتان را در اجرای نقشه جامع علمی کشور مشخص کنید و با دولت مذاکره کنید تا به شما ماموریت بدهند.

وی اظهار داشت: باوجود مکاتبات و کارهایی که در دولت قبل انجام شد منجر به مأموریتی نشد و ان شاءالله با تلاش هایی که می شود ساختار کارهای دانش بنیان کشور و ماموریت جهاددانشگاهی در این ساختار مشخص شود.

دکتر طیبی با تاکید بر این که جهاددانشگاهی برای تداوم موفقیت خود باید دو راه را هم زمان طی نماید اضافه کرد: اداره وضعیت موجود و هر آنچه از نتایج خوب که از گذشته به ما رسیده است و کوشش برای افزایش راندمان آن یکی از این راه هاست. راه دیگر، حرکت به سمت وضعیت مطلوب است.

رییس جهاددانشگاهی تمرکز واحدها و سازمان هایی مانند جهاددانشگاهی صنعتی شریف بر سه یا چهار موضوع تخصصی را وضع مطلوب مورد انتظار ذکر کرد و اظهار داشت: تمرکز انرژی و سرمایه بر روی موضوعات انتخاب شده به شکلی باید باشد که در آن زمینه ها مرجعیت پیدا نماییم و ظرفیت و توان جهاددانشگاهی زمانی چند برابر می شود که کاملا در مسیرهای مشخص حرکت نماییم و واحدهایی که موفق بودند، همین مسیر را طی کردند.

دکتر طیبی در ادامه با اشاره به تعدادی از کارهای سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف و پژوهشکده توسعه تکنولوژی گفت: گزارشی که ارائه شد امیدوارکننده و خوب بود و از میان این فعالیت ها، طراحی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات و سیستم های کنترلی، حفاری هوشمند در زمینه های نفت و خودرو ازجمله کارهایی است که این سازمان تجربه و سابقه ارزشمندی دارد و می تواند آن را بعنوان چند زمینه های اصلی فعالیت خود انتخاب نماید که دفتر مرکزی جهاددانشگاهی نیز در تامین بودجه فناورانه دراین زمینه ها همراه این سازمان خواهد بود.

رییس جهاد دانشگاهی در انتهای سخنان خود ضمن تشکر از کارهای انجام شده در این سازمان اظهار داشت: ما همراه شما هستیم تا انتخاب زمینه های تخصصی و تمرکز بر آنها و این اصلاح مسیر با موفقیت صورت گیرد و ان شاءالله سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف مثل همیشه و پررنگ تر از گذشته در توسعه کارهای دانش بنیان کشور، نقش و مأموریتی که در حد نام خودش است ایفا می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، در جلسه ای که در حاشیه بازدید رئیس جهاددانشگاهی، دکتر محمدرضا پورعابدی، معاون پژوهش و فناوری، دکتر ولی ا… روشن مدیرکل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی از سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف و پژوهشکده توسعه تکنولوژی برگزار شد، دکتر آخوندی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف و دکتر طباطبائی، رئیس پژوهشکده توسعه تکنولوژی، دکتر مردانی، معاون پژوهش، مهندس عطائیان، معاون آموزش، دکتر خوئی، معاون پشتیبانی این سازمان گزارشی از فعالیت ها و برنامه های این سازمان ارائه کردند.