در گزارش ربات کشاورز اعلام شد؛ خصوصیات سومین چاه آب ژرف در سیستان و بلوچستان

مشاور معاون علمی وفناوری ضمن اشاره به حفر سومین چاه ژرف در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با تصفیه این آب بدست آمده از چاه ژرف، میتوان آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه را تأمین کرد.

پرویز کرمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان سیستان بلوچستان گرفتار بحران آب است که این مورد حالا به یک مشکل تبدیل گشته و زندگی مردمان این استان را تحت الشعاع قرار داده است.
مشاور معاون علمی و فناوری با اشاره به اینکه برای خروج از این بحران «مدیریت مصرف آب» و «معرفی منابع جدید آبی» همچون راهکارهای رفع مشکلات این استان به شمار می رفت، اظهار داشت: پیاده سازی اصلاح مدیریت مصرف در این استان به حل معضل سیستان و بلوچستان کمک نمی کرد ازاین رو لازم بود که منابع جدید شناسایی شوند.
وی با تکیه بر این که طی چند سال گذشته مبحث مطالعه بر تکنولوژی آبهای ژرف بعنوان منابع جدید آب در این استان توسط معاونت علمی و فناوری و همکاری با شرکتهای دانش بنیان مطرح و اجرایی شد، اظهار داشت: بهره برداری از آب های ژرف در سیستان و بلوچستان طی این سالها آغاز و با تلاش متخصصان و جوانان ایرانی برای اولین بار حفر چاه با عمق بیشتر از دو الی ۳هزار متر محقق شد.
وی اضافه کرد: احتیاج به منابع آب پایدار در استان های شرقی سبب شد که به لزوم کسب دانش فنی و بومی آب های ژرفی تاکید شود. ازاین رو مطالعات زمین شناسی و ژئوفیزیکی زیرسطحی طی چندسال اخیر با حفر دو چاه انجام و منجر به انتخاب نقاطی در دشت سیستان برای حفر چاه شد. تابحال ۳ چاه در این منطقه حفر شده و نتیجه مطالعات رضایت متخصصین را در بر داشته است.
وی در مورد خصوصیت های نخستین چاه حفر شده برای آب ژرف در سیستان اظهار داشت: از مهم ترین خصوصیت این چاه، ژرفای ۳ هزار متری و لوله گذاری مشبک در عمق زمین است که روزانه ۱۵۰۰ مترمکعب آب از آن استخراج می شود؛ دمای این آب، در سطح زمین ۸۷ درجه سانتیگراد است که می تواند مورد استفاده منبع انرژی باشد.
کرمی با تکیه بر این که برابر بررسی های انجام شده الان هزینه استخراج و حتی شیرین سازی آب های ژرف در این ناحیه بسیار به صرفه تر از تصفیه، شیرین سازی وانتقال آب دریا با لوله است، اظهار داشت: در همین راستا در هفته گذشته چاه سوم هم در شهرستان «نیمروز» سیستان و بلوچستان که حاصل مطالعات چاه های اول و دوم بوده به آب رسید و مایه امید و شادمانی مردم خوب زابل شد.
به گفته کرمی، عمق این چاه ۱۷۹۰ متر است که بیشتر از هزار متر مکعب به صورت آرتزین را در روز تأمین می کند. با نصب پمپ درون چاهی این امکان به ۸ میلیون متر مکعب آب در روز از این چاه ارتقا می یابد.
وی در مورد کیفیت آب این چاه اظهار داشت: این آب با این کیفیت حتی برای کشاورزی هم مناسب می باشد لکن حالا در استان مشکل اصلی آب آشامیدنی هست و با مختصر تصفیه می تواند قابل شرب باشد. آب از چاه سوم به صورت آرتزین است و به سمت بالا گرایش دارد و نسبت به دو چاه قبلی که اکتشافاتی بودند از کیفیت بهتری برخوردار می باشد.
کرمی با تکیه بر این که در هر حال معاونت علمی وفناوری صرفاً مسئولیت تحقیق و مطالعه کسب دانش فنی و تجاری سازی در این پروژه را دارد و در این راه بخصوص از حمایت و پشتیبانی خاص مقام معظم رهبری برخوردار بوده است، اظهار داشت: حمایت های ایشان چه در بوجود آمدن و استمرار کار معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان و چه در رشد و توسعه شرکتهای دانش بنیان و ایجاد فناوری های نوظهور یاری رسان بوده است.
وی اظهار داشت: در این پروژه همینطور از حمایت و پشتیبانی آقای رئیسی (رئیس جمهور) برخوردار هستیم و محرابیان وزیر نیرو هم با حضور در محل چاه های ژرف و برگزاری چندین جلسه ویژه برای هماهنگی های خاص نشان از توجه به مبحث آبهای ژرف است.
به گفته مشاور معاون علمی و فناوری، مسئول بهره برداری از آب در کشور وزارت نیرو بوده و آب های ژرف، هم از آن جمله است؛ بنابراین معاونت علمی وظیفه هم افزایی و بکارگیری فناوری برای مطالعات و کسب دانش فنی، همینطور بهره گیری از فناوری در تصفیه آب را برعهده دارد. در این پروژه هم با همکاری شرکتهای دانش بنیان استحصال آب و ساخت دستگاه هایی آب شیرین کن نانو برای بهره برداری از این آب به نتیجه رسیده است.
کرمی با اشاره به اینکه دانش فنی استفاده از آبهای ژرف حالا توسط محققان کشور بدست آمده است، اظهار داشت: در اغلب کشورهای مطرح دنیا امریکا، استرالیا و… بیشتر از هشتاد سال از آبهای ژرف در مناطق کم بهره از آب، بهره برده اند.
وی با تکیه بر این که هر تکنولوژی دارای مزایا و معایبی است، افزود: در سیستان و بلوچستان و ناحیه شرقی کشور به چنین تکنولوژی وابسته است و ما باید با منطق و بر پایه دانش از آبهای ژرف، متکی بر مزایا بهره ببریم.
به گفته مشاور معاون علمی و فناوری، حمایت شخص رئیس جمهور از پروژه بهره برداری از آبهای ژرف در استان سیستان و بلوچستان مایه دلگرمی است؛ وزیر نیرو هم با بازدید از این چاه ها، حمایت خوبی کرده و این درحالی است که طی سالهای گذشته چنین حمایتی وجود نداشت.