درمان کمر درد مزمن با هدست های واقعیت مجازی

ربات کشاورز: پژوهشگران سیستم جدیدی را برای کاهش کمردرد مزمن طراحی نموده اند که مبتنی بر استفاده از هدست های واقعیت مجازی در یک بازه زمانی هشت هفته ای برمبنای اصول درمانی رفتارشناختی است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از نیواطلس، اداره غذا و داروی امریکا مجوز استفاده از این سیستم جدید را برای نخستین بار صادر کرده است. سیستم مورد اشاره آزمایش های بالینی را با موفقیت پشت سر گذارده و استفاده از آن سبب کاهش معنا دار علایم درد در کاربران شده است.
این سیستم که EaseVRx نام دارد توسط شرکت اپلاید وی آر طراحی شده و نشان دهنده کاربردهای گسترده سیستم های واقعیت مجازی در عرصه پزشکی است. سیستم مورد اشاره برای درمان کمردرد مزمن در افراد ۱۸ سال به بالا قابل استفاده می باشد.
این سیستم متشکل از یک هدست واقعیت مجازی با دسته کنترل و یک ابزار متصل موسوم به تقویت کننده تنفس است که برای تمرینات تنفسی طراحی شده است. این برنامه برمبنای اصول رفتار درمانی شناختی و برای هر بیمار شخصی سازی می شود.
تمرینات انجام شده با بهره گیری از این سیستم سبب بهبود تنفس، آرام سازی سیستم عصبی، ارتقای عملکرد اجزای بدن و غیره می شود. هر یک از این تمرین ها برای حدود ۱۶ دقیقه برنامه ریزی شده است.
این سیستم بر روی ۱۷۹ بیمار با موفقیت آزمایش شده و پس از گذشت هشت هفته موجب کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی درد در تمامی بیماران شده است. البته این کاهش در بیماران جوان تر بیشتر بوده است.

منبع: