واکسن اومیکرون نوواواکس تا دی ماه عرضه می شود

ربات کشاورز: در شرایطی که رقابت شرکت های دارویی برای تولید واکسن سازگار با سویه اومیکرون ادامه دارد، شرکت نوواواکس از تولید چنین واکسنی تا دی ماه آگاهی داده است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از نیواطلس، با گذشت چند هفته از انتشار رسمی خبر شیوع سویه جدید ویروس کرونا موسوم به اومیکرون نگرانی ها در مورد یک همه گیری جدید بالا رفته و از همین رو مؤسسات گوناگونی در آسیا، اروپا و آمریکا در تلاشند تا واکسن سازگار با آنرا روانه بازار کنند.
در روزهای اخیر فایزر و مدرنا از کوشش برای تولید واکسن جدید ام آر ان ای نابودگر سویه اومیکرون آگاهی داده اند. شرکت آلمانی بی ون تک هم از همکاری با فایزر دراین زمینه آگاهی داده است.
بنا بر اعلام بی ون تک، ساخت و عرضه یک واکسن جدید mRNA نوع خاص کمتر از ۱۰۰ روز طول می کشد. نقطه قوت واکسن های mRNA این است که تنها چیزی که برای تولید واکسن جدید کرونا بدین شیوه مورد نیاز است، کدگذاری مولکول های mRNA با بهره گیری از طرح ژنتیکی پروتئین سویه جدید است.
واکسن نوواواکس برمبنای مهندسی سلول های میزبان ویروس کرونا تولید می شود و آزمایش میزان کارآیی آنتی بادی های تولید شده در بدن بعد از استفاده از این واکسن طی روزهای آینده انجام می شود. این شرکت در اطلاعیه ای خاطرنشان کرده که تولید تجاری یک واکسن جدید برای سویه اومیکرون می تواند از ماه آتی شروع شود.

منبع: