ستاری مطرح کرد؛ وجود ظرفیت های لازم برای بروز نوآوری های جوانان

معاون علمی و فناوری رییس جمهور اظهار داشت: خوشبختانه زیست بوم نوآورانه ای در کشور به وجود آمده تا جوانان به مسیر بروز و شکوفایی خلاقیت هایشان رهنمون شوند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری، سورنا ستاری در مراسم تقدیر از بالاترین های کنکور سراسری که شب گذشته در برج میلاد انجام شد با مرور قسمتی از خاطرات شهید عباس دوران قبل از آخرین عملیات و شهادت اظهار داشت: چه شد که حالا شهید دوران را بهترین خلبان فانتوم و گوهری بهادار می دانند؛ ایمان، وطن پرستی و از همه مهم تر از خودگذشتگی فراتر از مهارت و تخصص، موجب می شود یک فرد، نخبه ای مبرز باشد.
وی با تاکید بر اینکه نخبه برای کشورش هزینه می دهد افزود: ممکنست هر کدام از ما، ادعای وطن پرستی داشته باشیم اما آیا حاضر به پرداخت هزینه اش هستیم! کسانی هستند که ممکنست ادعای نخبگی کنند و چنین جراتی نداشته باشند. وجه منحصر به فرد یک نخبه در همین از خود گذشتگی است.
ستاری بزرگ ترین خاصیت جوانان را نوآوری آنان دانست و اظهار داشت: یکی از بزرگترین نوآوری های خداوند، مرگ است چونکه با جایگزین شدن روح های دیگر، جوانی نوآور، مبتکر و با دانش روز متولد می شود و جانی تازه را به جامعه تزریق می کند.
وی با اشاره به ضرورت اثربخشی نخبه در جامعه پیرامونی افزود: باید ببینیم اگر یک کلیپ یک دقیقه ای یا سه دقیقه ای از زندگی مان ساخته شود، چه چیزی مقرر است به نمایش در آید. باید ببینیم چه ادای دینی کرده ایم به مردمی که با هزینه های آنان تحصیل کردیم و درس خواندیم. چگونه جبران می نماییم رنج آن بازنشسته ای که با مالیات خود به آموزش ما یاری رساند یا شهدایی که برای حفظ امنیت ما به شهادت رسیدند. آنان هزینه کردند چون تصور می کردند جوانان، این کشور را بجای بهتری جهت زندگی تبدیل می کنند. بدین سبب باید جبران کننده بخش کوچکی از زحمات مردم این سرزمین باشیم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ضرورت به کار بستن خلاقیت ها اظهار داشت: جوانانی که ابتدای راه هستند و نوآوری را همراه خود دارند بسیار باارزش هستند و باید این نوآوری، ارمغانی بهادار برای کشور باشد.
وی این تحول آفرینی و راهکارهای خلاقانه را در ارتقای کشور ضروری دانست و اظهار داشت: جوان مستعد باید به این فکر باشد که چگونه با نوآوری به تحول آفرینی برسد و چه مسیر غلطی را اصلاح نماید. اصلاح این مسیرها و پیاده سازی نوآوری نیازمند صرف هزینه است و اگر اهل آن نیستیم نباید ادعا نماییم. اما در صورت علاقمندی به خانواده و کشور، باید بایستیم و از پرداخت هزینه هایش نهراسیم.
ستاری افزود: این انتظاری است که کشور، از یک جوان دارد و باید راه برای تحقق این نوآوری و تحول آفرینی هموار شود.
وی با اشاره به ایجاد زیرساخت ها برای بروز نوآوری ها در کشور اظهار داشت: طی سالهای اخیر، در زمینه علم و فناوری اتفاقات خوبی افتاده و شرکت های دانش بنیان، خلاق، مراکز نوآوری و شتابدهنده های نوآوری به مامنی برای بروز نوآوری های جوانان تبدیل گشته است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور تحول در باور و فرهنگ جامعه نسبت به بزرگ ترین سرمایه خود یعنی خلاقیت نیروی انسانی را یکی از بهادار ترین اتفاقات سالهای اخیر دانست و اظهار داشت: حالا این باور و فرهنگ به وجود آمده است که جامعه به نوآوری یک جوان و ایده هایش اهمیت بدهد و آنرا ارزش بداند. این فرهنگ درحال ترویج بیش از پیش است.
وی خطاب به بالاترین های کنکور اظهار داشت: ان شالله شما جوانان جزو کسانی باشید که این فرهنگ را تحقق می بخشید.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، استخدام را بزرگ ترین خیانتی دانست که به جوان و خلاقیت انها می شود و بیان کرد: اگر می خواهیم نوآوری را به عمل برسانیم، باید به فکر کارآفرینی، نوآوری و تحول باشیم و بتوانیم نانی را بر سر سفره ای بیاوریم. غایت یک ذهن بدون محدودیت و خلاق، چیزی فراتر از استخدام است. خوشبختانه زیست بوم نوآورانه ای در کشور به وجود آمده تا جوانان به مسیر بروز و شکوفایی خلاقیت هایشان رهنمون شوند.
ستاری، نوآوری جوانان را آینده ساز و چراغ راه فردای کشور دانست و اظهار داشت: جوانان آینده کشور را در دست دارند و باید برای تاثیرگذاری به این بیاندیشند که بر روی شانه چه کسانی ایستادند تا موفق شدند. باید در راه کمک به این کشور گام برداریم و امیدواریم این مسیر برای جوانان عزیزمان هرچه بیش تر روشن شود.