معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم: علاقه مندی برای ورود به پارکهای فناوری کم شده است

به گزارش ربات کشاورز معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم اظهار داشت: تعداد واحدهای علاقمند برای ورود به حوزه فعالیت پارک های علم و فناوری و یا مراکز رشد کم شده است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از وزارت علوم، علی خیرالدین در بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت و دیدار با رییس این پژوهشگاه اظهار داشت: راه اندازی سامانه نظام ایده ها و نیازها در دستور کار وزارت علوم است و با ایجاد آن، شناسایی نیازهای جامعه در هر بخش باید در اولویت کاری قرار گیرد و این سامانه می تواند با ثبت و برطرف نمودن این نیازها از طرف مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و صنعت گام مؤثری را در پیشبرد اهداف جامعه بردارد.
وی اضافه کرد: می توان طرح ملی میزبانی را که در پژوهشگاه صنعت انجام می شود در امتداد این سامانه دانست که دانشجویان تحصیلات تکمیلی با انجام پایان نامه و یا رساله های خود مشکلات و نیازهای صنعت را برطرف می کنند، از طرف دیگر این طرح که توسط پژوهشگاه صنعت نفت اجرائی شده است می تواند با کارآفرینی و اشتغال زایی الگویی برای دیگر مراکز پژوهشی و سازمان ها شود.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم در این بازدید بر گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه اصرار کرد و اضافه کرد: چنانچه پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکترا دانشجویان در قالب موضوعات صنعتی و نیاز محور باشد، طبیعتاً حضور مجموعه ای نظیر پژوهشگاه صنعت نفت می تواند بستر مناسبی را برای پیشبرد اهداف دانشجویان فراهم آورد.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد: متأسفانه در سالهای اخیر تعداد واحدهای علاقمند برای ورود به حوزه فعالیت پارک های علم و فناوری و یا مراکز رشد کم شده است و این امر نشان از آن دارد که ما در خلق فناوری و نوآوری به خوبی عمل نکرده ایم.
وی یکی از راه های خلق فناوری را توسعه مراکز کارآفرینی دانست و اظهار داشت: تعامل میان دانشگاه ها با پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری باید گسترش یابد؛ بدین جهت در جلسه ای که با مدیران پژوهشگاه برگزار کردیم، بر این مساله مهم، تاکید و قرار شد تفاهم نامه ای میان وزارت علوم و پژوهشگاه صنعت نفت با هدف توسعه همکاریهای مراکز رشد و پارک های علم و فناوری میان طرفین منعقد شود.
خیرالدین به توانمندسازی دانشجویان در طول تحصیل نیز اشاره نمود و اظهار داشت: متأسفانه دانشجویان در زمان تحصیل آماده بازار کار نمی شوند و فقط مطالبی را بصورت نظریه فرا می گیرند که نمی توانند از آنها بصورت عملیاتی استفاده کنند، بدین سبب ایجاد مراکز نوآوری در پژوهشگاه و یا راه اندازی طرح ملی میزبانی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی می تواند در رشد و ارتقای دانشجویان بسیار مثمر ثمر واقع شود.
جعفر توفیقی رییس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این جلسه مشترک به جایگاه پژوهشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: این مجموعه یک پژوهشگاه وابسته به وزارت نفت می باشد که می توان آنرا در جوار صنعت دانست. به همین دلیل در برنامه ریزی های اولیه به دنبال آن بودیم که جایگاه پژوهشگاه صنعت نفت را در زنجیره ایده تا بازار مشخص نماییم و نشان دهیم که این مجموعه در بین TRLهای ۹ گانه در چه بخشی جانمایی می شود.
وی در همین راستا اشاره کرد: بمنظور جانمایی پژوهشگاه در زنجیره علم تا بازار مطالعات گسترده ای درباب کارهای پژوهشگاه های مشابه در سطح دنیا در این مجموعه انجام شد و در نهایت مشخص شد که پژوهشگاه صنعت نفت بعنوان یک سازمان پژوهش و فناوری در TRL های ۴ تا ۷ جانمایی می شود.
توفیقی تغییر در مدل کسب وکار پژوهشگاه را از نتایج جانمایی پژوهشگاه در TRLهای موجود دانست و اضافه کرد: با وجود آن که پژوهشگاهی وابسته به صنعت نفت هستیم، ولی باید در بازار فناوری نیز رقابت کنیم؛ بدین جهت در مدل کسب وکار جدید، یک شبکه همکاری با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برای TRLهای ۱ تا ۴ را ایجاد کردیم و همین طور شبکه همکاری دیگری را با شرکت های بخش خصوصی و توسعه دهندگان تکنولوژی برای TRL های ۸ و ۹ فراهم نموده ایم.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت به طرح ملی میزبانی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی از طرف پژوهشگاه نیز اشاره نمود و اظهار داشت: درهای پژوهشگاه را به روی ظرفیت های علمی دانشگاه ها باز کرده ایم تا دانشجویان و دانشگاهیان بتوانند در TRL های ۱ تا ۴ در این مجموعه به کارهای خود ادامه دهند و در این راستا دانشجویان می توانند از امکانات آزمایشگاهی و پتانسیل موجود در پژوهشگاه استفاده کنند.
وی اشاره کرد: در امتداد طرح میزبانی از دانشجویان، صدها موضوع پژوهشی مورد نیاز صنعت در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و آنها با بهره گیری از ظرفیت های موجود در پژوهشگاه می توانند این موضوعات را پیگیری کنند و به نتایج مثبتی دست یابند.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، طرح میزبانی پژوهشگاه صنعت نفت از دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه های کشور که به پیشنهاد و حمایت وزیر نفت ارائه شد، همسو با اجرای سیاست همکاری بین مراکز دانشگاهی و صنعت نفت کشور و با هدف باز کردن درهای پژوهشگاه به روی پژوهشگران و جامعه علمی کشور در مرحله اجرا قرار گرفت. اجرای این طرح امکان بهره گیری از ظرفیت های سخت افزاری، دانشی، کارگاهی، آزمایشگاهی پژوهشگاه صنعت نفت را بمنظور خدمت رسانی به بدنه علمی کشور بوسیله پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی فراهم می آورد.

منبع: