در سلسله نشست های آینده مشاغل و مشاغل آینده مطرح شد؛ امکان انتقال همه شغل ها به فضای متاورس

به گزارش ربات کشاورز یک توسعه دهنده کسب وکار در فضای مجازی، در نشست ˮمتاورس و آینده مشاغلˮ اظهار داشت: جهاد دانشگاهی بعنوان یک نهاد آموزشی و مهارتی باید به فکر آموزش مدیران و کارشناسان فردا باشد و موضوع متاورس را با حساسیت دنبال کند؛ بنظر می رسد در آینده همه شغل می تواند به فضای متاورس منتقل شود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، مهندس عظیم ربیع زاده، دانش آموخته MBA برندسازی، بنیان گذار آژانس تحول دیجیتال عظیم مدیا، توسعه دهنده کسب وکار در فضای مجازی، در نشست “متاورس و آینده مشاغل” که توسط معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی برگزار شد، اظهار داشت: اقتصاد دیتا در دنیای متاورس با اهمیت ترین موضوع دنیای آینده است که در حقیقت اقتصاد بزرگی را شکل می دهد. ارز دیجیتال، بلاکچین، تعاملات اجتماعی و NFT چهار عنصر تشکیل دهنده متاورس هستند. در دنیای متاورس ارزش و مالکیت تولیدات مختلف بطورمثال تولیدات هنری بوسیله NFT حفظ می شود. وقتی ما درحال خرید و فروش ارز دیجیتال هستیم، یعنی درحال خلق ارزش دیتا هستیم؛ به عبارتی این اصل اساسی وجود دارد که من دیتا را در اختیار شما قرار می دهم و شما خدماتی را در اختیار من قرار می دهید.

وی با طرح این سوال که متاورس، بازار کدام شغل ها را سکه می کند؟ اظهار داشت: اقتصاد دیتا در دنیای متاورس مهم ترین موضوع دنیای آینده است که اقتصاد بزرگی را شکل می دهد. شما هم اکنون که درحال خرید و فروش ارز هستید، درحال خلق ارزش دیتا هستید. این اصل اساسی وجود دارد که من دیتا را در اختیار شما قرار می دهم و شما خدماتی را در اختیار من قرار می دهید. فضای مجازی با اطلاعات گره خورده است و اطلاعات ارزش بالایی دارد. ارزش بخشیدن و باارزش شدن در فضای دیجیتال با دادن اطلاعات رخ می دهد؛ همچنانکه ما در اینستاگرام پستی می گذاریم و افرادی آنرا پسندیده و لایک می کند. درواقع با این کار، آن پست ارزش گذاری می شود.

مهندس ربیع زاده با تاکید بر این که هم اکنون کمپانی های بزرگ درحال ورود به حوزه متاورس هستند، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی بعنوان یک نهاد آموزشی و مهارتی باید به فکر آموزش مدیران و کارشناسان فردا باشد و موضوع متاورس را با حساسیت دنبال کند. بنظر می رسد در آینده همه شغل می تواند به فضای متاورس منتقل شود. دنیای متاورس دنیای رد و بدل شدن داده هاست، در این دنیا کارآگاهان وب حضور خواهند داشت، تحقیقات بازار در متاورس بر طبق ارزیابی دیجیتال و روانشناسی دیجیتال صورت خواهد گرفت. در دنیای متاورس تولید محتوای دیجیتال جایگاه ویژه ای دارد و این مشاغل نه هم اکنون، بلکه در آینده نیز از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

وی با اشاره به این که اطلاعات شخصی (personal data) در دنیای متاورس اهمیت بیشتری خواهند داشت، اظهار داشت: در آینده نزدیک، اپلیکیشن ها در مقابل اطلاعات شخصی و سلامت افزاد پول پرداخت می کنند و فروش اطلاعات شخصی یک شغل بسیار مهم به شمار خواهد رفت. راهنمای تور مجازی هم یک شغل جذاب در آینده خواهد بود؛ تورلیدری مجازی در فضای تعاملی متاورس اهمیت بسیاری خواهد یافت. همین طور با توجه به این که دیتای تمیز و کثیف وجود دارد، به بازیافت کننده دیتاهای پرت نیاز خواهیم داشت.

گفتنی است، متاورس (Metaverse) یا دنیای ماورا، یکی از تازه ترین واژه های کلیدی در دنیای فناوری محسوب شده و به یک هدف کلان برای خیلی از غول های فناوری جهان تبدیل گشته است. متاورس یک قلمرو دیجیتالی است که به انسان ها اجازه تعامل با اشخاص دیگر یا شخصیت های دیجیتالی (مجازی) در قالب آواتارها برای برقراری ارتباط، همکاری، انجام بازی، رسیدگی به امور کاری و تجاری یا معاشرت را می دهد. این دنیای مجازی بوسیله هدست های واقعیت مجازی، عینک های واقعیت افزوده، گوشیهای هوشمند، کامپیوتر های شخصی و کنسول های بازی قابل دسترسی خواهد بود.

منبع: