آمازون ۳۰۰ هزار تن زباله پلاستیکی تولید کرد

به گزارش ربات کشاورز یک گروه دیده بان محیط زیستی اعلام نمود شرکت آمازون حدود ۳۰۰ هزار تن زباله پلاستیکی در سال ۲۰۲۰ تولید کرد.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، سازمان غیرانتفاعی بین المللی Oceana در گزارشی اعلام نمود در سال ۲۰۲۰ که شهروندان آمریکایی بیشتری در شرایط پاندمی کووید ۱۹ و قرنطینه، به خرید از آمازون پرداختند، این شرکت متعاقبا زباله پلاستیکی بیشتری تولید کرد که به ۵۹۹ میلیون پوند معادل حدود ۳۰۰ هزار تن رسید.

طبق برآورد Oceana که در امر حفاظت از اقیانوس ها و احیای آنها فعالیت دارد، از ۶۰۰ میلیون پوند زباله پلاستیکی، حداکثر ۲۳.۵ میلیون پوند وارد اقیانوس های جهان شد. این رقم معادل ریختن بار پلاستیک یک خودروی ون به اقیانوس در هر ۶۷ دقیقه است.

آمازون در اطلاعیه ای به وبسایت بیزنس اینسایدر، این گزارش را رد و اعلام نمود محاسبات این گروه نقص جدی دارد و استفاده آمازون از پلاستیک را بیشتر از ۳۰۰ درصد بیشتر برآورد کرده و از فرضیه های قدیمی درباره منابع زباله های پلاستیکی که وارد اقیانوس ها می شوند، بهره برده است.

طبق “شاخص تولیدکنندگان زباله پلاستیکی”، عمده زباله ای که وارد اقیانوس ها می شوند، از حدود ۲۰ شرکت می آیند که شامل آمازون نیست. در واقع شرکتهای پتروشیمی مانند اکسون موبیل، داو کمیکال و سینوپک عامل این زباله ها هستند.

بر اساس این شاخص، فقط این سه شرکت عامل ۲۰ درصد از تولید زباله های پلاستیکی یکبار مصرف هستند.

“شاخص تولیدکنندگان زباله پلاستیکی” به جای اینکه به شرکت هایی مانند آمازون که از پلاستیک برای بسته بندی استفاده می نماید، متمرکز شود، به شرکت هایی که پلیمرهای مورد استفاده برای تولید پلاستیک های یک بار مصرف را تولید می کنند بعنوان منبع پلاستیک های یک بار مصرف جهان اشاره می کند.

بعلاوه سهم آمازون در زباله های پلاستیکی که سر از اقیانوس درمی آورند، تنها بخش کوچکی از این زباله ها را تشکیل می دهد. حدود ۱۷.۶ میلیارد پوند زباله پلاستیکی جدید هر سال وارد اقیانوس های جهان می شوند در حالیکه سهم آمازون ۲۳.۵ میلیون پوند است.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، فرض “شاخص تولیدکنندگان زباله پلاستیکی” بر این است که اگر شرکتهای پتروشیمی پلاستیک کمتری تولید کنند، شرکت هایی مانند آمازون مجبور می شوند به جای پلاستیک یک بار مصرف، از مواد دیگری برای بسته بندی استفاده کنند.