رونمایی از ۴ دستاورد پارک فناوری سازمان پژوهشهای علمی صنعتی

به گزارش ربات کشاورز با حضور وزیر علوم از ۴ دستاورد پارک علم و فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران رونمایی گردید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از وزارت علوم، با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی و دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همراهی دکتر علیرضا عشوری رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایراناز ۴ دستاورد شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران رونمایی گردید.
جزئیات این دستاوردها به این شرح است:
تصفیه آب و فاضلاب مجهز به فیلتر سرامیکی پیشرفته این سیستم با توانایی حذف کدورت و آلودگی های آبها و فاضلابها، خصوصیت هایی شامل مقاومت در مقابل سیستم های اسیدی و بازی، سازگاری با سیستم های پیش تصفیه، رسوب و لخته سازی و همینطور طول عمر مفید زیاد در مقایسه با دیگر سیستم های فیلتراسیون را دارا است. همچون کاربردهای این سیستم، تصفیه آبهای زیرزمینی و سطحی، پیش تصفیه و آماده سازی آب دریا، جداسازی فلزات سنگین از آبهای زیرزمینی، سطحی و آبهای شور، کاهش BOD و COD در فاضلاب شهری، پساب صنعتی و آبهای سطحی، تصفیه فاضلاب شهری و پساب صنعتی برای آبیاری و رسیدن به پارامترهای مجاز می باشد.
وزیر علوم با حضور در یک شرکت فناوری از پروژه توسعه دانش فنی و تکنولوژی ساخت دمنده های سانتریفیوژ رونمایی نمود. بر مبنای مصوبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این مهم به مرحله اجرا رسیده است و پایلوت اولیه تجهیز آن جهت استفاده در واحدهای بازیافت گوگرد مجتمع گاز پارس جنوبی عرضه خواهد شد.
این دستگاه مذکور در طبقه بندی ماشین های حساس نفت گنجانده شده است و جزء تکنولوژی های پیشرفته در میان چند کشور خارجی به حساب می آید که بومی سازی آن نقش مهمی در ایجاد بستر توسعه صنعت نفت دارد که این مهم از وابستگی به شرکتهای خارجی کاسته و صرفه جویی ارزی سالانه تا ۳۰ میلیون دلار را به دنبال خواهد داشت.
رونمایی از دو اقدام شرکتهای دانش بنیان مستقر در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی در حوزه صنعت هوایی از دیگر برنامه های این مراسم بود که شامل دریافت مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری ایران برای طراحی متعلقات موتورهای جت هواپیماهای مسافربری و راه اندازی مرکز تعمیرات تخصصی متعلقات موتور هلی کوپترهای فعال در بخش امداد هوایی با مجوز سازمان هواپیمایی کشوری است.
در ادامه از دستگاه تصفیه و پالایش مذاب سیلیکون با استفاده از روش های اکسیداسیون ترکیبی در شرکت شمیم شریف رونمایی گردید. این تجهیزات که برای یکی از کارخانه ها ساخته شده است، رونمایی گردید. این کارخانه نخستین تولید کننده سیلیکون در خاورمیانه است که سیستم تصفیه و باز فراوری آب دور ریز برج های خنک کننده و تصفیه و پالایش مذاب سیلیکون را طراحی نموده و ساخته است.
در حال حاضر تمامی نیروگاه ها، پتروشیمی ها و پالایشگاه ها و کارخانجات فولاد دور ریز آب در برج های خنک کننده دارند که با این تکنولوژی میتوان در مصرف آب در بخش صنعت صرفه جویی کرد. با انجام این طرح بیشتر از ۲۰۰ هزار متر مکعب در سال در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.
در این بازدید هم چنین وزیر علوم از محصول «نانو نی» بعنوان یک فیلتر بسیار سبک و قابل حمل بازدید نمود.
با استفاده از این فیلتر قابل حمل میتوان در سفر و یا کمپ به صورت مستقیم از آب دریاچه و یا آب در محفظه استفاده نمود. این محصول امکان چند بار استفاده را دارد.
همچنین وزیر علوم و هیات همراه از یک شرکت حوزه زیستی نانو با فعالیت در حوزه نانوهیدروکسی آپاتیت بیومیمتیک با کاربرد دندانی، پودر استخوان، خمیردندان، کرم ضد آفتاب هیدروکس آپاتیت کلسیم مکمل دارویی و دارو بازدید نمود.
در انتهای این برنامه وزیر و همراهان از دستاوردهای سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در نمایشگاه جنب سالن برگزاری نشست روسای پارک های علمی و فناوری بازدید نمودند.

منبع: