توسط یک شرکت فناور انجام شد؛ تولید کیت تشخیص فوری جهش اومیکرون برای نخستین بار در کشور

ربات کشاورز: یک شرکت فناور ایرانی موفق به تولید کیت تشخیص فوری N و S مبتنی بر آنتی ژن بمنظور تشخیص فوری جهش اومیکرون شد. این کیت می تواند در کمتر از ۲۰ دقیقه سویه اومیکرون کرونا را تشخیص دهد.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، یکی از شرکت های فناور وابسته به بنیاد برکت بعنوان نخستین تولید کننده کیت های تشخیص فوری کرونا در کشور و جلوگیری از خروج ارز و کاهش قیمت تست های مولکولی موفق به دریافت لوح افتخار از بیست و دومین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شد.
این شرکت فناور در سال قبل در زمان شیوع بیماری کرونا بعنوان نخستین تولید کننده کیت های تشخیص COVID-۱۹ مبتنی بر آنتی ژن مبادرت به تولید این کیت کرد که در آن زمان جزو سه کشور اصلی تولیدکننده این کیت در جهان بود و بدین جهت از واردات این نوع کیت از کره جنوبی بصورت انبوه به سبب تولید داخلی کیت توسط این مجموعه جلوگیری شد.
این شرکت با تولید روزانه ۲۰۰ هزار عدد از این کیت، نیاز مراکز بهداشتی را تامین کرد و کیت مذکور توسط وزارت بهداشت توزیع و مورد استفاده قرار گرفت. همین طور این کیت ها در طرح شهید سلیمانی به شکل گسترده جهت قطع سریع زنجیره آلودگی به کرونا استفاده شد.
این شرکت فناور موفق به تولید کیت تشخیص فوری N و S مبتنی بر آنتی ژن شده است که همزمان به تشخیص دو پروتئین اسپایک و نوکلئوکپسید می پردازد که در نوع خود در جهان برای نخستین بار تولید شده و دقت تشخیص ویروس کرونا را به شدت بالا برده و قادر به بررسی سویه های مختلف ویروس کرونا است.
کیت تشخیص فوری جهش های اومیکرون تولیدی این شرکت در تشخیص سویه اومیکرون دارای حساسیت و دقت بالایی بوده و امکان این امر را دارد که در کمتر از ۲۰ دقیقه تشخیص سویه اومیکرون را انجام داده و به سرعت، زنجیره آلودگی را قطع کند و در وضعیت بحرانی به جهت تشخیص فوری و غربالگری دقیق و اطمینان از عدم گسترش آلودگی مورد استفاده قرار گیرد.
کیت تشخیص فوری جهش های اومیکرون تولیدی این شرکت در حاشیه بیست و دومین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رونمایی شده است.

منبع: