برای کنترل زمین های کشاورزی؛ پهپاد عمود پرواز تایلندی با بال های ثابت از راه می رسد

ربات کشاورز: شرکت تایلندی اچ جی رباتیکس از تولید پهپاد مستحکمی با بال های ثابت آگاهی داده که قادر به نشست و برخاست بصورت عمودی است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از نیواطلس، این پهپاد به دلیل استفاده از بال های ثابت هم می تواند سریع تر پرواز کند و هم مسافت طی شده توسط آن در مقایسه با نمونه های مشابه بیشتر است.
مزیت دیگر این پهپاد این است که باوجود استفاده از بال های ثابت به صورت عمومی نشست و برخاست می کند و بنابراین نیازی به باند پرواز و فرودگاه هم ندارد. پهپاد مورد اشاره بر خلاف دیگر پهپادهای عمود پرواز فاقد تعداد زیادی ملخ، یا برخی تجهیزات مکانیکی سنگین و پیچیده است که باعث اضافه وزن و سنگین شدن آن می شود.
در انتهای بال ثابت این پهپاد و در بخش دم از دماغه ای خاص استفاده شده که خم شدن آن در حالت پرواز حرکت رو به جلو را تسهیل کرده و صاف قرار گرفتن آن باعث بلند شدن راحت عمودی می شود.
این پهپاد وتال نام دارد و برای کنترل زمینهای کشاورزی و نظارت و گشت زنی ساخته شده است. طول بال این پهپاد ۱۳۰۰ میلی متر و بدنه آن از جنس فیبر کربنی است. وزن کل پهپاد مذکور به ۳.۸ کیلوگرم می رسد. دو موتور این پهپاد بوسیله ی یک باتری لیتیومی ۱۲ آمپری با قابلیت تعویض سریع تغذیه می شوند که بر اساس گزارش ها، یک مرتبه شارژ آن برای ۶۰ دقیقه پرواز کافی است.
حداکثر سرعت پهپاد تایلندی به ۹۰ کیلومتر در ساعت می رسد و امکان حمل حداکثر ۸۰۰ گرم بار را دارد. حسگرها و دوربین های مختلف بررسی محیطی را توسط این پهپاد تسهیل می کند.
با افزودن ماژول های نسل چهارم و پنجم برقراری ارتباط مخابراتی میان این پهپاد و ایستگاه زمینی از فاصله حداکثر هفت کیلومتری ممکن می شود. قیمت این محصول ۲۳ هزار دلار است.

منبع: