برگزاری کرسی آزاد اندیشی با مبحث مهاجرت نخبگان حوزه سلامت

کرسی آزاد اندیشی با مبحث ˮمهاجرت نخبگان و دانش آموختگان حوزه سلامتˮتوسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و با همکاری مرکز ملی گفت و گو، مناظره و آزاد اندیشی دانشجویان ایران با حضور استادان، دانشجویان و علاقه مندان این عرصه برگزار گردید.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، در این جلسه که با هدف نقد و نظر در مورد مهاجرت نخبگان و دانش آموختگان حوزه سلامت بخصوص در سالهای اخیر برگزار شد ابتدا دکتر بهرام صلواتی ؛ مدیر رصد خانه مهاجرت ایران با عرضه آمار و ارقام در ارتباط با مهاجرت نخبگان در سرتاسر دنیا به تشریح مقوله مهاجرت و بازگشت نخبگان پرداخت و ضمن تایید این نکته که در سالهای اخیر این مسئله روند رو به رشدی داشته است، افزود که این مسئله در جهان هم رواج نسبی دارد و ارقام عرضه شده در ایران با حقیقت ها فاصله دارد و در بسیاری از موارد دراین زمینه سیاه نمایی هم صورت می گیرد. ایشان در ادامه افزود که باید با نگاه علمی و آکادمیک با این مورد برخورد شده و از ارزیابی های شتاب زده پرهیز شود.
در ادامه جناب دکتر پیمان سلامتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به مسائل و زیرساخت های فرهنگی، علمی و اجتماعی به صدمه شناسی مسائل مربوط مهاجرت نخبگان در ایران و بخصوص در حوزه سلامت و پزشکان پرداخت و حقیقت های موجود را فراتر از بعضی از آمارهای عرضه شده دانست. ایشان با بیان اینکه برداشت درست و واقع گرایانه از این مورد و هم کوشش برای برداشتن موانع و حمایت و جذب نخبگان در مسئولیت ها و مشاغل معتبر و متناسب با زمینه تحصیلی آنها می تواند ما را در جلوگیری از تداوم این مسئله به صورت زمام گسیخته جلوگیری نماید.
دکتر سید محمد علویان، رئیس هیئت مدیره نظام پزشکی تهران بابیان این که مهاجرت فقط مخصوص حوزه سلامت نیست اظهار نمود: مهاجرت در سایر حوزه ها هم وجود دارد و در جهان درحال توسعه افراد برای اینکه بتوانند رشد داشته باشند ازنظر علمی اقتصادی و… بحث مهاجرت وجود دارد این یک امر طبیعی است که انسان ها تلاش می کنند در کار خود پیشرفت کنند و جاذبه ای که در کشورهای پیشرفته وجود دارد سبب شده بحث مهاجرت اتفاق بیفتد.
وی ضمن اشاره به اینکه اطلاعات دقیقی برای اعلام عدد مهاجرت وجود ندارد اظهار داشت: اطلاعات دقیق در مورد مهاجرت وجود ندارد ولی یکی از ایندکس هایی که می شود استناد کرد افرادی هستند که رجوع می کنند به نظام پزشکی برای گرفتن تائید عملکرد و کارکرد ازنظر اخلاقی در پیش از سال ۹۸ زیر ۲ هزار نفر بوده که در سال ۹۹و ۱۴۰۰ این افزایش چشمگیر داشته در ۹ ماهه اخیر این عدد بیشتر از ۲هزار ۵۰۰ بوده که معمولا این افراد به قصد مهاجرت این نامه را می گیرند البته همه این نامه ها منجر به مهاجرت واقعی نمی گردد و البته تمامی کشورها این نامه تائید را نمی خواهند.
علویان افزود: ازجمله مهاجرت ها افرادی که به امریکا می روند به طور عمده افرادی هستند که پزشک عمومی متخصص یا محقق هستند و کشورهای جنوب حاشیه خلیج فارس بیشتر پرستارها و ماماها را جذب می کنند و کمتر پزشکان متخصص به این کشورها مهاجرت می کنند البته که ممکن به صورت پروازی و پاره وقت خدماتی را در این کشورها ارائه نمایند که این مهاجرت محسوب نمی گردد. استفاده از پتانسیل کشور در بحث بین الملل که پرارزش هم هست در بحث کشورهای اروپایی هم متفاوت می باشد برخی کشورهای اروپایی با کمبود پزشک عمومی و ماما روبرو هستند که جذب این افراد را دارند.
وی ضمن اشاره به مهاجرت معکوس در کشور اظهار نمود: مهاجرت معکوس با عنایت به اینکه شرایط زیست و کار در آن کشور چگونه هست امکان مهاجرت معکوس را قابل تصور می کند. برای مثال همکارانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند بستگی دارد در کدام کشور باشند بعضی کشورها مانند آلمان شرط پذیرش تحصیل رشته ها مختلف این است که شما پس از فارغ التحصیلی باید به کشور خود رجوع کنید که این مهاجرت معکوس نیست درواقع رفت وآمدی که به صورت روتین اتفاق می افتد.
رئیس هیئت مدیره نظام پزشکی تهران با اشاره به اینکه در اغلب موارد مهاجرت یک تصمیم شخصی است اشاره کرد: ما باید افراد تحصیل کرده در حوزه سلامت که در بخش های مختلف هستند را افراد باهوش و بااستعداد بدانیم این ها شرایط خویش را با شرایطی که در دنیا وجود دارد تطبیق می دهند.
سید محمد علویان با اعلان اینکه افرادی که خارج از ایران برای تحصیل وارد کشور می شوند بیشتر در حوزه دروس حوزوی و علوم انسانی است اظهار داشت: در حوزه علوم پزشکی نتوانستیم نقش آفرینی قابل قبولی داشته باشیم به سبب محدودیت ها و عدم توانایی در تطبیق با استاندارهای جهان است.
در ادامه دکتر افشین منتخب عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز اظهار داشت: در اغلب کشورهای دنیا مهاجرت هست اظهار نمود: افراد توانای آکادمیک بودند زمانی که جورج بوش پسر و ترامپ رئیس جمهور شدند از آمریکا به کانادا مهاجرت کردند که این مهاجرت با عنایت به شرایط سیاسی بوده.
ایشان در ادامه اضافه کرد: ایران دنیای اکادمیکش تغییرات زیادی داشته از ۲۲ سال پیش تحولات خیلی زیادی می بینم که اکثرا مثبت هست در حوزه مدیریت، آموزش، تحقیقات ما پیشرفت های قابل توجه داشته ایم اما پیشرفت ها کند بوده است.
منتخب اشاره کرد: قلب تپنده دانشگاه را دانشجو می بینم و زمانی که دانشجو ضعیف می شود دانشگاه ضربه می خورد من یک رکود و بی انگیزگی در دانشجویان احساس می کنم شاید یکی از بزرگ ترین مشکلات ما درگیری با کمیت است تا کیفیت.
دکتر رضا صادقیان، استادیار بالینی دانشگاه پزشکی cusm بابیان این که با عنایت به اینکه امکانات اینترنتی و شبکه های مجازی هست هم اکنون مردم ارتباطاتشان بیشتر شده بهتر می شود با رجوع با سایت های دانشگاه ها اطلاعات در مورد دانشگاه ها به دست آورد و این که یک طرز تفکری در مورد دانشگاه های غربی بوده و هست و این مرتبط به این است که زمانی که در ایران هستند با چه افرادی در خارج از کشور صحبت می کنید و از رفتن به خارج کشور چه انتظاراتی دارید بعضی ها می روند خارج از کشور و در رشته پزشکی موفق نیستند هرچند در ایران درس خواندن و به رشته های دیگر رجوع می کنند.
استادیار بالینی دانشگاه پزشکی cusm در ادامه اشاره کرد: هم اکنون هزینه تحصیلات در خارج از کشور بالا هست و افراد با چالش هایی مواجهند ازجمله تفاوت فرهنگ وجود دارد باید برای موفقیت بافرهنگ آن کشور خویش را وفق داد و نکته مهم بعدی است که فرد در چه سنی از ایران خارج می شود هرچه سن بالاتر باشد علایق و وابستگی به کشور بیشتر هست و تطبیق دادن با یک کشور جدید مشکل خواهد شد.

منبع: