پخش زنده عمل جراحی در کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز

به گزارش ربات کشاورز دبیر علمی چهارمین کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز، از پخش زنده چند عمل جراحی با حضور متخصصان برجسته داخلی و خارجی در ایام برگزاری این کنگره اطلاع داد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر رویا پادمهر، جراح و فلوشیپ زنان و زایمان، عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا و دبیر علمی چهارمین کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز در نشست خبری این کنگره، به سابقه برگزاری آن اشاره نمود و اظهار داشت: سال ۱۳۸۷ استاد شروین و دکتر آخوندی برای اولین بار این کنگره را در ایران برگزار کردند. در خلال این سال ها در حوزه تشخیص و درمان اندومتریوز پیشرفت های بسیار زیادی حاصل شده است. سال ۱۳۹۱ دومین کنگره به همت استاد شروین، دکتر آخوندی، دکتر صادقی و دکتر صادقی تبار برگزار شد و پیشرفت های بیشتری را در حوزه جراحی های کم تهاجمی و اندومتریوز شاهد بودیم. در سال ۱۳۹۵، سومین کنگره با حضور دکتر شاهین خزعلی از دانشگاه لندن برگزار شد و شاهد ۸ عمل جراحی زنده توسط ایشان در ایران (در زمان برگزاری کنگره) بودیم.
دکتر پادمهر اضافه کرد: این کنگره قرار بود هر ۴ سال یکبار برگزار شده و آخرین پیشرفت ها و دستاوردهای این حوزه بررسی شوند، اما سال ۱۳۹۹ به علت همه گیری بیماری کووید ۱۹، زمان برگزاری چهارمین کنگره به تعویق افتاد و درنهایت مقرر شد که چهارمین کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز (EMIG ۲۰۲۲) به شکل مجازی (وبینار) و البته حضور محدود برخی از متخصصان (به شکل حضوری) برگزار گردد. اساتید بسیار برجسته صاحب نام داخلی و بین المللی برای سخنرانی در این کنگره دعوت شده اند.
دبیر علمی چهارمین کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز تاکید کرد: دکتر شاهین خزعلی در تاریخ ۹ بهمن از ساعت ۹ بامداد (به وقت لندن) عمل جراحی زنده ای را در انگلیس انجام خواهند داد که شرکت کنندگان در کنگره می توانند شاهد آن باشند. همینطور در تاریخ ۱۸ بهمن، در مرکز درمان ناباروری عمل جراحی زنده ای با حضور دکتر کارگر، دکتر گرگین، دکتر شادجو و بنده (دکتر پادمهر) صورت خواهد گرفت.
دکتر پادمهر ضمن اشاره به سخنرانی متخصصان برجسته ای داخلی و بین المللی در این کنگره اظهار داشت: شاهد حضور اساتید ممتازی مانند پروفسور البرز، استاد دکتر عادل شروین، دکتر مهدی زاده، دکتر شاهین خزعلی (انگلیس)، دکتر هومن سلیمانی مجد (انگلیس)، دکتر کامران نزهت (آمریکا)، همینطور دکتر مائوریتسیو آبرائو از برزیل، دکتر کاترینا اگزاکوستوس از ایتالیا، دکتر هلدر فریرا از پرتغال، دکتر نیکولاس لیلاند از کانادا، دکتر محمد مبروک از انگلیس، دکتر السکاندر پوپوف از روسیه، دکتر ناتالیا پریس از انگلیس در این کنگره خواهیم بود.
دکتر پادمهر اضافه کرد: پنل ویژه ای را برای همکاران ماما، پرستار، تکنیسین اتاق عمل در نظر گرفته ایم. زمانی که از کار گروهی (teamwork) صحبت می نماییم، تنها بحث تیم پزشکی و متخصص مطرح نیست و همه افرادی که در اتاق عمل و فرآیند جراحی حضور دارند – کارشناس بیهوشی، پرستار، کمک بهیار – را هم شامل می شود که اساسا بسیار مؤثر خواهد بود.
چهارمین کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز (EMIG ۲۰۲۲) با محورهای اپیدمیولوژی، ژنتیک و اپی ژنتیک بیماری اندومتریوز، درمان های دارویی و جراحی اندومتریوز، حفظ باروری در مبتلایان به اندومتریوز، اندومتریوز و بارداری، عوارض لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و آناتومی در جراحی لاپاراسکوپی در تاریخ های ۷ و ۸ و همینطور ۱۴ و ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ برگزار می گردد.
همزمان با برگزاری این کنگره، جشنواره فیلمهای لاپاروسکوپی زنان و آندومتریوز هم در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۴۰۰ برگزار می گردد و از ۳ فیلم منتخب هیأت داوران با اهدای جایزه و نشان ویژه جشنواره فیلمهای لاپاروسکوپی و اندومتریوز پژوهشگاه ابن سینا تقدیر خواهد شد.
دبیر علمی چهارمین کنگره بین المللی جراحی های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درمورد این جشنواره اظهار داشت: روز اول این کنگره به جشنواره فیلمهای لاپاروسکوپی زنان و اندومتریوز اختصاص یافته است که این برنامه از ساعت ۸ بامداد شروع می شود. با کمک پیشرفت های تصویربرداری، امکان تصویربرداری از جراحی های کم تهاجمی فراهم گشته است (که ابزار آموزشی بسیار خوبی محسوب شده) و پزشکان و متخصصان می توانند روند عمل جراحی را به صورت کامل مشاهده کنند.
دکتر پادمهر تاکید کرد: از اساتید داخلی و خارجی دعوت کرده ایم تا فیلمهای جراحی که دارای ابتکارات و نوآوری هستند را برای کنگره ارسال کرده یا جراحی های زنده ای را در طول برگزاری کنگره انجام دهند. برنامه های این جشنواره به صورت فشرده و در طول یک روز برگزار می شود و در انتها روز نخست کنگره، از فیلمهای منتخب، تقدیر خواهد شد.