درمان طبیعی شوره سر

ربات کشاورز: در مطالعه مروری بر روی کتب طب سنتی بیش از چهل نوع داروی گیاهی و معدنی برای درمان شوره سر مشاهده شده است.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، همچون این داروها می توان به شنبلیله، آرد نخود، گل ختمی، سرکه، پر سیاوشان، کشک، سدر، آب لیمو، روغن کدو، روغن بنفشه، روغن گندم، روغن بادام تلخ و.. اشاره نمود.
شوره سر
در مورد تشکیل بیش از اندازه پوسته ها بر روی پوست سر ممکنست بیماری ناخوشایند و تحریک کننده ای وجود داشته باشد که به حضور باکتری ها مرتبط می باشد. این بیماری روی هم رفته بیش از ۵۰ درصد انسان ها را در طول زندگی درگیر می کند و ایجاد ناراحتی های جسمی و روانی در افراد می کند.
علائم بروز شوره سر
به هنگام مالش یا شانه کردن موها، پوست پوست شدگی سر افزوده می شود. شوره سر همین طور ممکنست به شکل برآمدگی ها یا دلمه بر روی پوست سر ظاهر شود.
غالبا خارش نیز به همراه شوه سر وجود دارد و پوست سر نیز ممکنست براثر خارش قرمز شود.
دلایل بروز شوره سر
بر اساس مبانی و منابع طب سنتی ایرانی شوره سر مانند بساری دیگر از مشکلات پوستی حاصل عدم تعادل در بدن و عدم توانایی دفع مواد نامطلوب و اضافی بدن از راه های معمول است. بدین ترتیب این مواد دفعی انباشته شده، برای خروج از بدن به راه های غیر معمول سوق داده می شوند. یکی از این راه ها پوست است که بسته به نوع ماده دفعی، بروز مشکلات مختلفی همچون شوره سر در انتظار خواهد بود.
نقص در سلامت کلی بدن سمی شدن بدن که غالبا بر اثر تغذیه اشتباه به وجود می آید. یبوست، کاهش سرزندگی و نشاط در بدن به علت بیماری های عفونی، وجود استرس های روانی، استفاده از شامپوهای نامناسب، قرار گرفتن در معرض سرما، خستگی عمومی درمان طبیعی و گیاهی با اهمیت ترین عامل در درمان این بیماری، پاکیزه نگه داشتن مو و پوست سر می باشد تا تجمع سلول های مرده به حداقل برسد.
مو را باید روزانه برای بهبود جریان خون و از بین بردن هر گونه پوسته ای شانه کرد. بهترین شیوه برای شانه کردن موها، خم شدن به جلو از کمر درحالیست که سر به سمت زمین باشد و سپس شانه کردن از پشت گردن به سمت بالای سر می باشد. موهای کوتاه را می توان درست از ریشه تا انتهای مو در یک حرکت شانه کرد.
پوست سر را باید هر روز با نوک انگشتان ماساژ داد. این کار باید قبل یا پس از شانه کردن موها صورت گیرد.
همچون شانه زدن این کار موجب تحریک گردش خون در پوست سر می شود، شوره را ازبین می برد و موجب تقویت رشد مو می گردد.
در مطالعه مروری بر روی کتب طب سنتی بیش از چهل نوع داروی گیاهی و معدنی برای درمان شوره سر مشاهده شده است. همچون می توان به شنبلیله، آرد نخود، گل ختمی، سرکه، پر سیاوشان، کشک، سدر، آب لیمو، روغن کدو، روغن بنفشه، روغن گندم، روغن بادام تلخ و.. اشاره نمود.
درمان خانگی
استفاده از دانه های شنبلیله برای درمان شوره سر مفید می باشد. دو قاشق غذاخوری دانه شنبلیله را باید در طول شب در یک لیوان آب خیساند. دانه های نرمتر را باید در بامداد آسیاب کرد. این خمیر را باید بر روی سرتاسر پوست سر برای نیم ساعت قرار داد. سپس مو را باید کاملا با آب و صابون شست. استفاده از یک قاشق چایخوری آب لیموی تازه برای آخرین شست وشو به هنگام شستن موها نیز درمان موثری برای رفع شوره سر بشمار می رود. این کار نه فقط مو را براق و درخشنده می کندف بلکه چسبندگی مو را از بین برده و از تشکیل شوره سر جلوگیری می کند.
شستن مو دو بار در هفته با نخود سبز که با کشک ترکیب شده است درمان مفید برای حل این اختلال به حساب می آید. رقیق کردن سرکه سیب با مقدار مساوی آب و آهسته مالیدن این مایع بر روی مو با پنبه بین دفعات شامپو زدن در حمام، اقدام مفید دیگری است که به رفع شوره سر کمک می نماید.
قرار دادن سر در مقابل اشعه خورشید برای درمان شوره سر مفید می باشد. باید به سلامتی کل بدن توجه داشت. این کار همین طور به از بین بردن شوره سر کمک می نماید.
رژیم غذایی رژیم غذایی نفش مهمی در درمان شوره سر ایفا می کند. در شروع بیمار باید به یک رژیم غذایی تماما میوه برای حدود ۵ روز متوسل شود. در این رژیم باید سه وعده غذایی را در روز شامل میوه های آبدار و تازه ای همچون سیب، گلابی، انگور، آناناس و هلو مصرف کند. فردی که شوره سر دارد باید از مصرف مرکبات، موز، میوه های خشک، قوطی و یا کنسرو شده خودداری کند. پس از یک رژیم غذایی تماما میوه، بیمار می تواند به تدریج از یک رژیم غذایی متعادل استفاده نماید.
تاکید باید بر روی مصرف غذاهای خام خصوصاً میوه ها و سبزیجات تازه، دانه های جوانه زده، آجیل های خام و غلات سبوس دار خصوصاً برنج قهوه ای و ارزن باشد.
توجه دقیق به رژیم غذایی برای رفع شوره سر ضروری می باشد. غذاهای نشاسته دار، پروتئینی و پر چرب را باید در رژیم غذایی محدود کرد. از مصرف گوشت، شکر، چای یا قهوه غلیظ، چاشنی ها، ترشی ها، غذاهای تصفیه و فرآوری شده، بستنی و محصولات ساخته شده از شکر و آرد سفید باید اجتناب کرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، با اهمیت ترین نکته ای در بیشتر منابع بدان اشاره شده است، درمان یبوست فرد مبتلا به شوره سر می باشد که احیانا جهت کمک به پاکسازی و دفع سموم بدن چنین سفارش ای شده است.

منبع: