معجزه گیاه خار مریم برای درمان کبد چرب

به گزارش ربات کشاورز عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اعلان اینکه از دانه خار مریم برای درمان کبد چرب استفاده می شود، اظهار داشت: این گیاه در درمان ناراحتی های کبدی و کیسه صفرا، یرقان، سیروز کبدی و دفع سموم بدن به کار می رود.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر ساره حسینی ضمن اشاره به اینکه خار مریم را با نام ماریتیغال نیز می شناسند، اظهار داشت: استفاده از ماریتیغال تاریخچه ای بسیار قدیمی دارد. این گیاه قابض، تلخ، معرق، مدر، قی آور، مهیج، اشتها آور و مقوی است و در درمان ناراحتی های کبدی و کیسه صفرا، یرقان، سیروز کبدی و دفع سموم بدن بکار می رود
دکتر حسینی بیان نمود: شیره حاصل از دانه های ماری تیغال بر روی غشاء سلول های کبدی اثر می گذارد و از ورود توکسین و دیگر ترکیبات سمی جلوگیری می کند، ازاین رو از لطمه به سلول ها جلوگیری به عمل می آید.
عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی اضافه کرد: تحقیقات صورت گرفته شده نشان داده است که ماریتیغال (ترکیب فلاونوئید موجود در دانه) در طب بالینی نیز استفاده می شود و در معالجه سموم سختی که به وسیله قارچ Amanita تولید می شود، مؤثر است. در خراسان جنوبی از دانه خار مریم برای درمان کبد چرب استفاده می شود.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، او همینطور خاطرنشان کرد: مصرف زیاد آن می تواند سبب حالت تهوع گردد.

منبع: