در نشست مشترک دکتر طیبی با وزیر توسعه اداری سوریه مطرح شد استقبال وزیر توسعه اداری سوریه از انتقال تجربیات جهاددانشگاهی به این کشور

در نشست مشترک رئیس جهاددانشگاهی با وزیر توسعه اداری سوریه زمینه های توسعه همکاری مشترک موردبررسی قرار گرفت و طرف سوری با استقبال از فناوری های تولید شده توسط این نهاد، خواهان انتقال تجربیات و بومی سازی این فناوری ها در سوریه شد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی و دکتر سلام سفاف وزیر توسعه اداری سوریه، شنبه( ۷ اسفندماه )۱۴۰۰ در یک نشست مشترک در دفتر مرکزی این نهاد پیرامون توسعه همکاریهای مشترک دیدار و گفت و گو کردند.
رئیس جهاددانشگاهی در این جلسه مشترک که با حضور برخی از معاونان و مدیران کل این نهاد انجام شد با اشاره به شکل گیری جهاددانشگاهی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: در سال ۱۹۸۰ میلادی برخی از دانشجویان مشتاق آینده، توسعه و پیشرفت کشور تصمیم به تأسیس سازمانی به دوراز بروکراسی اداری گرفتند تا در آن توسعه علم و فناوری، فرهنگی و آموزشی را بازسازی کنند.
وی بابیان این که جهاددانشگاهی نهادی غیردولتی و عمومی بشمار می رود به ساختار آن اشاره نمود و اظهار داشت: به لحاظ عملکرد موفق این نهاد در هیئت امنای آن معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه وبودجه، وزرای علوم و بهداشت، نماینده رهبری در دانشگاه ها، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و سه نفر از شخصیت های علمی برجسته جهاددانشگاهی و رئیس جهاددانشگاهی حضور دارند.
دکتر طیبی در ادامه کارهای جهاددانشگاهی در زمینه های پژوهش و فناوری، آموزش، تجاری سازی و فرهنگ را تشریح نمود و اظهار داشت: در پیش از انقلاب در زمینه پزشکی یکی از اشکالات مردم کشور درمان ناباروری بود که افرادی که تمکن مالی داشتن مجبور بودند برای درمان به خارج از کشور سفر کند، به همین دلیل در جهاددانشگاهی با تشکیل یک گروه پژوهشی و تیم درمان تخصصی مبادرت به حل این معضل پرداختیم که درنتیجه اکنون تبدیل به بزرگ ترین مراکز درمان ناباروری کشور شده ایم و ۵۰ درصد درمان ناباروری در مراکز جهاددانشگاهی انجام می شود.
رئیس جهاددانشگاهی یکی دیگر از حوزه های فعالیت پزشکی جهاددانشگاهی را درمان سرطان سینه ذکر کرد و بابیان این که این نوع سرطان یکی از خطرناک ترین سرطان های بانوان بشمار می رود اظهار داشت: نخستین و بزرگ ترین مجموعه علمی و درمانی سرطان سینه توسط جهاددانشگاهی تأسیس شده است و دراین زمینه همکاری هایی را با کشور سوریه آغاز نموده ایم.
تکنولوژی های نوین درمانی، ژنتیک، ویروس درمانی که جزء فناوری های پیشرفته روز دنیا و شمار می رود موارد دیگری از کارهای جهاددانشگاهی بود که دکتر طیبی در این جلسه با آنها اشاره نمود و اظهار داشت: برای نخستین بار در خاورمیانه جهاددانشگاهی کارخانه سلول های بنیادی را دایر کرد و همین طور با شیوع ویروس کرونا نخستین کیت تشخیص این بیماری را در ایران تولید کردیم که تعداد زیادی از آنها به کشور سوریه ارسال شده است.
دکتر طیبی بابیان این که نخستین پژوهشکده گیاهان دارویی توسط جهاددانشگاهی تأسیس شده است که سالانه گیاهان دارویی زیادی در آن تولید می شود اظهار داشت: فعالیت این نهاد در زمینه کشاورزی برمبنای امنیت غذایی قرار داده شده است و ما کشوری نیمه خشک و خشک به شمار می رویم، بدین سبب باید دام های سبک و سنگین از بهترین نژادها باشند تا با همان مصرف علوفه راندمان لازم را داشته باشند.
رئیس جهاددانشگاهی همین طور به دست یابی به تکنولوژی پرورش ماهی در قفس، تولید بذرهای هیبریدی با راندمان بالا، آفت کش های گیاهی و جایگزین آنتی بیوتیک ها در درمان ماکیان و تولید زخم پوش های پزشکی توسط این نهاد اشاره نمود.
ایشان سپس با اشاره به کارهای این نهاد در زمینه صنعتی اظهار داشت: تولید انواع فرستنده های رادیویی و تجهیزات موردنیاز صنعت نفت ازجمله این فعالیت هاست که در همین رابطه در مسافرت به کشور سوریه با وزرای صنعتی سوریه جلسات خوبی داشتیم و قرار شد همکاری مشترک دراین زمینه ادامه پیدا کند.
ساخت واگن های مترو، تجهیزات اپراتور تلفن های همراه، دیگر تکنولوژی هایی بود که رئیس جهاددانشگاهی به آنها پرداخت و اظهار داشت: به طور معمول به جهت اینکه نشان دهیم این قابلیت ها را خودمان داریم تا مراحل نیمه صنعتی و حتی صنعتی طرح ها را دنبال می نماییم و در ادامه تکنولوژی در اختیار فناوران قرار داده می شود.
دکتر طیبی بابیان این که دو دانشگاه، شش موسسه آموزش عالی و تعداد زیادی مراکز آموزش کوتاه مدت زیر نظر این نهاد فعالیت می نمایند، به موضوع اشتغال خانگی پرداخت که مورد استقبال طرف سوری قرار گرفت.
وی بابیان این که تولید بدون کارخانه در دنیا روشی متداول می باشد اظهار داشت: برای پایین آوردن هزینه تولید بسیاری از کشورها به این سمت رفتند و ما در جهاددانشگاهی نیز با آموزش خانواده ها و افراد فارغ التحصیل جویای کار این طراح را در استانهای مختلف اجرا کردیم.

دکتر طیبی اظهار داشت: شناسایی متقاضیان مشاغل خانگی، آموزش و توانمندسازی آنها، معرفی برای دریافت تسهیلات، خرید تجهیزات و اتصال به بازار و برندها برای فروش ازجمله اقداماتی است که توسط جهاددانشگاهی در این طرح انجام می شود.
رئیس جهاددانشگاهی در ادامه سخنانش به زمینه های توسعه کارهای این نهاد انقلابی با کشور سوریه پرداخت و بابیان این که ۳۱ سال پیش مرکز انتشارات جهاددانشگاهی کتاب روابط ایران و سوریه را منتشر نمود افزود: از سال ۲۰۲۰ و به دنبال مشکلات امنیتی ناشی از حضور داعش در این کشور، حضور ما در سوریه جدی تر شد و تا حالا دو دوره مدرسه تابستانه و زمستانه را با همکاری دانشگاه های حلب و دمشق در حوزه درمان ناباروری و معالجه سرطان سینه در این کشور برگزار کرده ایم که مورد استقبال بسیاری قرار گرفت.
دکتر طیبی با اشاره به بازدید دکتر یسارعابدین وزیر علوم و آموزش عالی سوریه با همراهی رئیس دانشگاه دمشق از توانمندی های جهاددانشگاهی در پژوهشگاه رویان اظهار داشت: همین طور در مسافرت به سوریه با وزرای صنعت، آموزش عالی، بهداشت، کشاورزی، معاون وزیر نفت و روسای دانشگاه های بزرگ این کشور دیدار و گفت و گو داشتم که درنتیجه این دیدارها و امضای تفاهم نامه های همکاری قرار شد در حوزه های درمان ناباروری و سرطان سینه، سلول درمانی، فنی و مهندسی، کشاورزی همکاری مشترک داشته باشیم.

وی حل مشکلات کارخانه سیمان سوریه و توسعه فعالیت ها در زمینه نفت و گاز را دیگر کارهای جهاددانشگاهی در سوریه ذکر کرد و اظهار داشت: در این رابطه تیم های تخصصی از جهاددانشگاهی به این کشور اعزام شده اند، اما مشکل اصلی در توسعه روابط دو کشور مسائل مالی و نبوده امکان تبادل بانکی است که در تلاشیم با راه اندازی یک خط اعتباری و دیگر اقدامات به نحوی این مشکلات برطرف شود.
بومی سازی فناوری های جهاددانشگاهی در کشور سوریه

وزیر توسعه اداری سوریه نیز در این جلسه مشترک با استقبال از فناوری های ارائه شده توسط جهاددانشگاهی اظهار داشت: در خیلی از موارد زیرساخت ها و نیروی موردنیاز در کشور سوریه وجود دارد که با انتقال تکنولوژی و بومی سازی فناوری می توان خیلی از کارها را در سوریه توسعه داد.

وی در این رابطه به وجود سازمان هایی همچون پژوهش های کشاورزی، توسعه جنگلها، پژوهش های حیوانی و آزمایشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: دانش، نیروی انسانی و تجهیزات لازم در این سازمان ها وجود دارد، اما دراین زمینه نیازمند مدلی برای توسعه فعالیتها هستیم که می توان از تجربیات جهاددانشگاهی در این رابطه بهره برد.

تشریح کارهای مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه
به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، این جلسه مشترک با حضور دکتر احمد میدری معاون سابق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دکتر مهشید منزوی مدیرکل دفتر تخصصی علوم انسانی، اجتماعی و هنر جهاددانشگاهی بمنظور تشریح کارهای مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه جهاددانشگاهی ادامه یافت.

دکتر میدری با تشریح اقدامات این مرکز جهاددانشگاهی، یکی از اهداف آنرا ایجاد مطالبه گری در مردم ذکر کرد و اظهار داشت: در ادامه به حاکمیت نیز باید کمک گردد تا ابزارهای لازم برای پاسخگویی به این مطالبه گری را داشته باشد.

وی هدف نهایی این مرکز را حرکت در حوزه اصلاح نظام اداری، کاهش تعارض منافع و در نهایت از بین بردن فساد اداری ذکر کرد.

در این رابطه دکتر سفاف وزیر توسعه داری سوریه نیز با اشاره با شروع اصلاح نظام اداری در این کشور اظهار داشت: در بحث تعارض منافع گام های خوبی را برداشته ایم که در این رابطه می توان به ممنوعیت استخدام اقوام وزیر در سازمان های دولتی اشاره نمود و امیدوار هستم این ملاقات شروع خوبی برای توسعه فعالیتها در حوزه با جهاددانشگاهی باشد.