افراد دارای فشار خون، دارچین مصرف کنند

به گزارش ربات کشاورز عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه فشار خون بالا یکی از شایع ترین اختلالات دهه های اخیر است، اظهار داشت: دارچین با بهبود گردش خون و رساندن خون از مرکز بدن به پوست در تنظیم فشار خون نقش دارد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر سعیده ممتاز درمورد بیماری فشارخون، اظهار نمود: میزان فشار خون برای بیماران مبتلا به فشار خون مرحله یک (stage 1 hypertension) به این صورت تعریف شده است: فشار خون سیستولی ۱۴۰-۱۵۹ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک ۹۰-۹۹ میلی متر جیوه.
وی افزود: مطالعات اپیدمیولوژی نشان داده است که تعداد مبتلایان به فشار خون بالا در کشور آمریکا در میان سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، حدود ۱۱۵ میلیون نفر بوده است. همچنین، مطالعات نشان داده اند در بیمارانی که سطوح فشار خون آنها کنترل شده است، میزان مرگ و میر و سکته مغزی به میزان قابل توجهی کمتر است، اما خیلی از مبتلایان به فشار خون، به درمان با داروهای شیمیایی به خوبی پاسخ نمی دهند. از سوی دیگر، خیلی از بیماران از عوارض جانبی این داروها گله مند هستند؛ همچون نوسان فشار خون، کاهش میل جنسی و سردرد.
ممتاز در ادامه تصریح کرد: مطالعات نشان داده اند که عدم درمان مناسب فشار خون و بروز عوارض جانبی به دنبال مصرف داروهای شیمیایی کاهنده فشار خون، سبب کاهش یا قطع مصرف این داروها از سمت بیماران می شود. بنابراین، خیلی از مطالعات استفاده از داروهای گیاهی به عنوان درمان کمکی برای فشار خون بالا را پیشنهاد می کنند. در طبیعت، ترکیبات گیاهی بی شماری وجود دارند که در درمان فشار خون بالا مؤثر هستند، همچون دارچین.
این عضو هیات علمی اضافه کرد: دارچین با نام علمی “Cinnamon” از گذشته های دور توسط فرهنگ های مختلف بدلیل کاربردهای درمانی اش مورد استفاده قرار گرفته است و دو گونه اصلی دارچین، خواص ضد توموری و آنتی اکسیدانی دارند. به صورت کلی، مواد شیمیایی اصلی گزارش شده در دارچین شامل کومارین (Coumarin)، سینامیک اسید (Cinnamic acid)، اوژنول (Eugenol) و سینامالدئید (Cinnamaldehyde) هستند که به خواص دارویی دارچین کمک می کنند.
وی خاطرنشان کرد: یک کارآزمایی بالینی گزارش داده است که تجویز ۱۶ هفته ای ۳ گرم دارچین در روز به افراد مبتلا به سندرم متابولیک، منجر به کاهش قابل توجه فشار خون می شود. مطالعه دیگری گزارش داده است که تجویز ۱۲ هفته ای دارچین در بیماران مبتلا به دیابت سبب کاهش معنادار فشار خون سیستولیک و دیاستولیک می شود.
به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: هنوز مکانیسم مولکولی دارچین در درمان فشار خون مشخص نشده، اما مطالعات قبلی بعضی از مکانیسم های پیشنهادی را عنوان کرده اند؛ همچون مهار فعالیت آنزیم های دخیل در متابولیسم کربوهیدرات، تحریک جذب سلولی گلوکز، تحریک سنتز گلیکوژن، تحریک آزادسازی انسولین و تقویت فعالیت گیرنده انسولین، کاهش سطح کلسترول و افزایش عملکرد آنزیم های آنتی اکسیدانی. مطالعات قبلی گزارش کرده اند که دارچین با بهبود گردش خون و رساندن خون از مرکز بدن به پوست در تنظیم فشار خون نقش دارد. همچنین، دارچین از راه اتساع عروق محیطی سبب بهبود فشار خون بالا می شود. با عنایت به یافته های ذکر شده، دارچین می تواند به عنوان گزینه درمانی کمکی برای بهبود فشار خون بالا استفاده گردد.

منبع: