در قالب تفاهم نامه ای صورت می گیرد؛ همکاری ایران و ازبکستان در زمینه دانشی، فناورانه و نوآورانه

ربات کشاورز: تفاهم نامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و وزارت توسعه نوآوری ازبکستان به امضا رسید تا زمینه تعامل های دانشی، فناورانه و نوآورانه دو کشور بیش از پیش برقرار شود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و ابراهیم عبدالرحمان اف وزیر توسعه نوآوری ازبکستان این تفاهم نامه همکاری را امضا و درباره محورهای مشترک همکاریهای فناورانه و نوآورانه، گفت و گو کردند.
ستاری با اشاره به اینکه سعی کردیم در مسافرت وزیر محترم توسعه نوآوری ازبکستان، مدلهای همکاری فناورانه و ظرفیت های بالقوه در نوآوری را با هدف تعریف پروژه های مشترک، ارائه نماییم، افزود: شرکت های دانش بنیان و خلاق دو طرف، محور تعریف همکاریهای مشترک هستند و در چارچوب، پژوهش های فناورانه آماده تعامل هستیم، اما نباید فراموش نماییم که تولید محصول دانش بنیان، توسعه فناوری و تجاری سازی پژوهش، کار شرکتها است و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها وظیفه ایجاد زمینه تربیت و و بلوغ نیروی انسانی را بر عهده دارند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با اشاره به ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۵۰۰ شرکت خلاقی که وظیفه دارند فناوری را به ازبکستان انتقال دهند افزود: آماده هستیم تا از این پروسه حمایت نماییم اما لازمه آن این است که شرکت های متناظر در ازبکستان این بستر را برای همکاری داشته باشند.
وی درباره زمینه های تعامل ها و ارتباطات علمی و فناورانه مشترک اظهار داشت: نمونه های موفقی از این تعامل را با سایر کشورها تجربه کرده ایم. این همکاری بوسیله حمایت مالی مشترک دو کشور از پروزه های پژوهشی و فناورانه مشترک دو کشور رخ می داد و یکی از زیربناهای اصلی همکاریهای مشترک همکاری علمی و فناورانه کشورها قرار گرفته است. آماده هستیم تا در تمامی محورهای مشترک با یکدیگر همکاری نماییم و در قالب یک کمیته، از توسعه طرح های فناورانه حمایت نماییم.
از طرفیت ها و تجربیات ایران در فناوری ها استفاده می کنیم
وزیر توسعه نوآوری ازبکستان نیز در این مراسم، ظرفیت های ایران در زمینه های زیست فناوری، کشاورزی و گیاهان دارویی و آب را پیشرو و کمک کننده به ازبکستان دانست و اظهار داشت: این فناوری ها می تواند به حل مشکلات زیست محیطی و معضلات آب در ازبکستان خصوصاً دریاچه آرال کمک نماید.
عبدالرحمان اف بیان کرد: این امکان وجود دارد که دانشجویان و متخصصان با یکدیگر همکاری کنند و تجربه هایشان را در زیست فناوری، دارو، کشاورزی و آب با یکدیگر در بین بگذارند. با دیدن تجربیات موفق ایران در نمایشگاه فناوری های ایران ساخت، انتقال فناوری شرکتها و مراکز پژوهشی به ازبکستان را شروع خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه شرایط برای انتقال فناوری از ایران به ازبکستان، برقرار است، افزود: فناوری های مدیریت کیفیت، نمک زدایی و سایر فناوری ها می تواند بصورت پایلوت در منطقه آرال پیاده شود همین طور از پیاده سازی این طرح های فناورانه حمایت می نماییم.
وزیر توسعه نوآوری ازبکستان همین طور از معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران برای حضور در رویداد فناورانه ازبکستان و نمایش دستاورد شرکت های دانش بنیان ایرانی در هفته نوآوری ازبکستان دعوت کرد.
وی از همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی و وزارت علم، تحقیقات و فناوری در زمینه های مختلف گفت و اعلام نمود: با پارک فناوری پردیس توافق شد تا از پروژه های استارتاپی مشترک با حجم مالی ۲میبیون دلار حمایت شود. آغاز فصلی نو در همکاریهای فناورانه
هدف از این تفاهم نامه تقویت همکاری بین طرفین در حوزه کارهای فناورانه، نوآوری در حوزه های مشترک و مورد نیاز دو کشور است. فناوری، نوآوری و فناوریهای نرم و صنایع خلاق، همکاری در زمینه هایی چون زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری نانو، کشاورزی، سلول های بنیادی و آب، تعدادی از محورهای این تفاهم نامه همکاری است.
انجام پروژه های تحقیق و توسعه مشترک در حوزه نوآوری و علوم کاربردی، حمایت و تسهیل جابجایی کارشناسان ایرانی و ازبکستانی، سازمان دهی کارگاه ها و کنفرانس های تخصصی در فناوری های مختلف، تشویق و تسهیل فعالیت شرکت های مبتنی بر تکنولوژی برای توسعه محصول از سایر محورهای تفاهم نامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت توسعه نوآوری ازبکستان است.
با امضای این تفاهم نامه، زمینه ایجاد مراکز فناوری و نوآوری دو کشور، اجرای طرح های مشترک و فناورانه دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت های دانش بنیان و خلاق دو کشور، حضور فعالان فناور طرفین در رویدادهای حوزه علم، فناوری و نوآوری همچون «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت»، «ایران اینوتکس» و ازبکستان اینوویک برقرار شود.
اجرای دوره های کوتاه مدت برای پژوهشگران جوان، دانشمندان، شرکت های دانش بنیان و خلاق در حوزه نوآوری ها، فناوری ها و محصولات نوآورانه در دستور کار همکاریهای دوجانبه بشمار می رود که برای اجرای این تفاهم نامه، کمیته مشترک علم، فناوری و نوآوری ایجاد می شود که متشکل از نمایندگانی از طرفین خواهد بود.

منبع: