وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: استفاده وزارت جهاد کشاورزی از توانمندی های علمی و فناورانه جهاد دانشگاهی

به گزارش ربات کشاورز وزیر جهاد کشاورزی در نشست مشترک با رئیس جهاد دانشگاهی ضمن استقبال از ظرفیت های فناورانه این نهاد، بر استفاده از توانمندی های علمی، فناورانه و زیرساختی جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی به منظور دستیابی به بهره وری بیشتر تاکید نمود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، نشست مشترک دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی و دکتر سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی با حضور معاونان و مدیران ارشد این دو مجموعه، روز گذشته (۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۱) با هدف معرفی توانمندی ها و دستاوردهای فناورانه جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی و دام پروری در محل وزارت جهادکشاورزی برگزار شد.

معرفی توانمندی های جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی

دکتر طیبی در این جلسه مشترک، دستاوردهای فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه های اصلاح نژاد دام سنگین، زنجیره ارزش پرورش ماهی در قفس، مرغ لاین، بذور هیبرید، آفت کش های گیاهی و داروهای دامپزشکی گیاه پایه و پروبیوتیک های پرمصرف در جیره غذایی طیور و آبزیان را معرفی نمود.
در ادامه این نشست، مباحث فنی، درخواست های جهاد دانشگاهی و نوع حمایت های وزارت جهاد کشاورزی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

موافقت جهاد کشاورزی با پرداخت یارانه به دامداران برای خرید جنین های ممتاز نژادهای شیری و گوشتی

وزیر جهاد کشاورزی هم در این جلسه با استقبال از ظرفیت های فناورانه جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی، به استفاده مدیران قسمت های مختلف این وزارت خانه از ظرفیت های موجود در جهاد دانشگاهی در جهت دستیابی به بهره وری بیشتر تصریح کرد.

دکتر ساداتی نژاد، در حوزه تکثیر دام سنگین نژادهای ممتاز گوشتی و شیری موافقت خویش را با پرداخت یارانه به دامداران برای خرید جنین های ممتاز نژادهای شیری و گوشتی از جهاد دانشگاهی اعلام نمود و دستور داد تا سازمان تات (سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) وظیفه معرفی و ترویج استفاده از نژادهای ممتاز در کشور را عهده دار شود.

همچنین در مورد تولید بذرهای هیبرید سبزی و صیفی جات، با عنایت به نیاز مبرم کشور به آنها و وابستگی به واردات آن، پیشنهاد شد تا شرکتی با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی ایجاد شود و در شرکت مذکور سهم وزارت خانه تأمین زیرساخت های موردنیاز برای تولید بذور هیبرید و سهم جهاددانشگاهی دانش فنی و دستاوردهای فعلی در مورد چهار بذر هیبرید گوجه فرنگی، خیار، فلفل و کاهو دیده شود و اعتبار موردنیاز توسط طرفین تأمین شود.

حمایت وزارت جهاد کشاورزی از پروژه زنجیره پرورش ماهی در قفس جهاد دانشگاهی

با موافقت وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با زنجیره پرورش ماهی در قفس و با عنایت به سرمایه گذاری فعلی جهاد دانشگاهی در بوشهر برای ایجاد مرکز تولید ۵ میلیون بچه ماهی سی باس در سال و وجود دانش فنی در این نهاد مقرر شد مبلغ ۲۷۰ میلیاردریال در چارچوب تسهیلات کم بهره توسط وزارت خانه تأمین شود. برای تأمین ماهیان مولد هم مقرر شد بعد از برآورد دقیق میزان اعتبار موردنیاز برای واردات ماهی مولد خالص این اعتبار توسط وزارت خانه و در چارچوب یارانه به جهاد دانشگاهی پرداخت گردد.

با تاکید دکتر ساداتی نژاد بر نیاز کشور به آفت کش های گیاه پایه و با عنایت به سرمایه گذاری جهاد دانشگاهی در ساخت سوله در استان کهگیلویه و بویر احمد و خرید تجهیزات لازم برای خط تولید آفت کش های گیاهی و داروهای گیاه پایه طیور اعلام گردید که مبلغ ۱۰۰ میلیاردریال تسهیلات کم بهره برای تکمیل و راه اندازی سریع تر این کارخانه به جهاد دانشگاهی پرداخت گردد. همینطور با توجه با ضرورت تعجیل در صدور مجوزهای بهره برداری برای پرونده های ارسالی به سازمان حفظ نباتات و دامپزشکی، وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: مدت زمان صدور مجوزهای سازمان حفظ نباتات و سازمان دامپزشکی باید به حداکثر ۶ ماه کاهش پیدا کند.
دکتر سید مجتبی خیام نکویی، رئیس سازمان تات، پیشنهاد مشارکت جهاد دانشگاهی در پروژه پالایشگاه گیاهان دارویی را داد و مسؤلان مربوطه در جهاد دانشگاهی هم بر بررسی این پیشنهاد تاکید نمودند.
در زمینه مرغ لاین هم مهندس حسین دماوندی نژاد، معاون وزیر در امور تولیدات دامی ضمن استقبال از ورود جهاد دانشگاهی به این مورد اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در تیم تحقیق و توسعه مرغ لاین آرین قرار گیرد و در جلسات و تصمیم گیری ها حضورداشته باشد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، در مورد احیای نژادهای بومی حیوانات مزرعه ای، ضمن تائید وزیر جهاد کشاورزی بر اهمیت مبحث مقرر شد در مورد احیای گاوهای گلپایگانی، سیستانی و سرابی تفاهمنامه اجرایی بین مرکز ملی ذخایر زیستی جهاد دانشگاهی و وزارت جهاد کشاورزی منعقد و مبحث پیگیری شود.