در دومین همایش روز ملی منابع انسانی در جهاددانشگاهی تاکید شد؛ تعالی سازمان ها، با احترام به دانش و مهارت نیروی انسانی خود

در دومین همایش روز ملی منابع انسانی در جهاددانشگاهی تاکید شد: بحث توجه به منابع انسانی برای یک روز و یک برهه نیست؛ موضوعی است که باید مورد توجه تمام آحاد یک سازمان قرار بگیرد. اگر مدیر یک سازمان قصد دست یافتن به اهدافش را دارد قاعدتاً باید منابع انسانی را به دید سرمایه انسانی نگاه کند.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دومین همایش روز ملی منابع انسانی و تقدیر از جهادگران شاخص در پیشبرد اهداف مدیریت منابع انسانی جهاددانشگاهی با حضور دکتر مهدی باصولی معاون پشتیبانی و مدیریت منابع جهاددانشگاهی، دکتر عادل تقوی سرپرست اداره کل تعالی سرمایه انسانی و توسعه رفاه این نهاد و سخنرانی صاحب نظران و اساتید حوزه منابع انسانی امروز( ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۱) توسط اداره کل تعالی سرمایه انسانی و توسعه رفاه معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع جهاددانشگاهی در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری این نهاد انجام شد.
دکتر مهدی باصولی در این همایش اظهار نمود: بحث توجه به منابع انسانی برای یک روز و یک برهه نیست؛ موضوعی است که باید مورد توجه تمام آحاد یک سازمان قرار بگیرد. اگر مدیر یک سازمان قصد دست یافتن به اهدافش را دارد قاعدتاً باید منابع انسانی را به دید سرمایه انسانی نگاه کند.
وی اضافه کرد: منابع انسانی محدود به یک روز و یک اداره و یک حوزه نیست؛ یعنی نمی توان گفت اداره منابع انسانی یا حوزه پشتیبانی متولی منابع انسانی است. همه ادارات و همه سطوح مختلف در یک سازمان متولی نگه داشت جایگاه منابع انسانی هستند.
معاون پشتیبانی و مدیریت منابع جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه اگر یک سازمان بخواهد به تعالی و اهداف خود برسد قاعدتاً باید به دانش و مهارت نیروی انسانی خود احترام بگذارد و از این دانش استفاده نماید، اظهار داشت: ضربه خوردن سازمان ها درست زمانی است که به نیرو و منابع انسانی خود اعتماد و یا توجه نکردند؛ بدین سبب سازمانی مثل جهاددانشگاهی (که مهم ترین سرمایه آن منابع انسانی آن است) مانند سایر سازمان های مشابه سرمایه های فیزیکی و منابع این چنینی ندارد، نیروی انسانی دارد که به آن افتخار می کند و این نیروها مایه افتخار کشور هم هستند.
دکتر باصولی اشاره کرد: پیشینیان و بانیان جهاددانشگاهی در تدوین بخشنامه استخدامی این نهاد یک مفهوم بسیار غنی را به کار بردند و از واژه عضو استفاده کردند. عضو تداعی کننده خانواده است و ما در جهاددانشگاهی کار نمی نماییم، زندگی می نماییم، جهاددانشگاهی فرهنگ است که به آن اعتقاد داریم.
وی با اشاره به اینکه لازم است بحث آموزش، توانمندسازی، رضایت سرمایه انسانی و نگهداشت سرمایه انسانی مورد توجه و مد نظر قرار گیرد، اظهار نمود: اگر می خواهیم جهاددانشگاهی روز به روز بالنده تر شود قاعده بر این است که توجه آن به منابع انسانی بیشتر و بیشتر شود که این مساله یک اداره و حوزه را شامل نمی گردد.
وی در ادامه به بیان چند سیاست برنامه هفتم جهاددانشگاهی پرداخت و اظهار داشت: نگهداشت و ارتقای منابع انسانی و ارتقای مشارکت جهادگران در تصمیم سازی و تصمیم گیری، تقویت و تحکیم فرهنگ جهادی، بهبود نظام جبران خدمت و پاداش مبتنی بر عملکرد، ارتقای انگیزه و افزایش رضایتمندی اعضا، ارتقاء نظام جذب و نگهداشت منابع انسانی، آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی و توسعه خدمات رفاهی به اعضا و خانواده ها برنامه هایی است که در سیاست های کلان برنامه هفتم مدنظر قرارگرفته و امیدواریم با تعریف برنامه های مناسب این سیاست ها را اجرائی نماییم.
فعالیت اداره کل تعالی سرمایه انسانی و توسعه رفاه جهاددانشگاهی
در بخش دیگری از این مراسم دکتر تقوی نیز با ارائه گزارشی از فعالیت اداره کل تعالی سرمایه انسانی و توسعه رفاه جهاددانشگاهی اظهار داشت: برگزاری دوره تربیت ارزیاب، تصویب دستورالعمل اجرائی ماده واحده تبدیل وضعیت اعضای غیر هیات علمی، تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی، طرح فرهنگ سازمانی (پروژه طراحی مدل مطلوب اخلاق، ارزش و فرهنگ سازمانی در جهاددانشگاهی)، تبدیل وضعیت ایثارگران، طرح مستندسازی تجارب و دانش مدیران کلیدی جهاددانشگاهی و برگزاری دوره مقدماتی منابع انسانی بصورت حضوری و آنلاین برای مدیران و کارشناسان امور اداری و منابع انسانی جهاددانشگاهی قسمتی از فعالیت این اداره بوده است.
وی در ادامه در ارتباط با استقرار سامانه جامع منابع انسانی و اتوماسیون اداری اظهار نمود: بازدید و آموزش حضوری سامانه در ۲۵ واحد، استقرار زیر سیستم تردد و حضور و غیاب و زیر سیستم احکام از دیگر اقدامات است که در ارتباط با سامانه جامع منابع انسانی و اتوماسیون اداری انجام شده است.
سرپرست اداره کل تعالی سرمایه انسانی و توسعه رفاه جهاددانشگاهی بیان کرد: برگزاری و پیگیری جلسات ستاد کرونا و انجام اقدامات در جهت مدیریت سلامت اعضا، برنامه ریزی و اجرای طرح واکسیناسیون ۱۸۰۰ نفر از پرسنل و مدرسین واحدهای سازمانی مستقر در تهران، تدوین و اجرای پروژه ارزیابی انتخاب سازمان بیمه گر درمان تکمیلی با همکاری پژوهشکده بهداشت، راه اندازی مراکز اقامتی و عقد قرارداد با مراکز اقامتی در استانها، عقد قرارداد با آزمایشگاه های انجام تست کرونا و ارائه تسهیلات به اعضا نیز همچون اقدامات دیگری بوده که در اداره خدمات رفاهی و توسعه سلامت سرمایه انسانی صورت گرفته است.
نقش و اهمیت تفکر سیستمی در مدیریت منابع انسانی
در ادامه دکتر محمدجواد ثابت عضو هیات علمی سازمان مدیریت صنعتی به سخنرانی با موضوع نقش و اهمیت تفکر سیستمی در مدیریت منابع انسانی پرداخت و اظهار داشت: برای مدیریت منابع انسانی در سازمان ها انجام برنامه ریزی برای مدیریت، جذب و استخدام، آموزش و توسعه، جبران خدمت، مدیریت عملکرد و کارهای اداری دارای اهمیت است.
وی اضافه کرد: توجه به مدیریت منابع انسانی کمک می نماید که ما آدم هایی داشته باشیم که بمانند و دلبسته باشند و با راندمان در سازمان کار کنند و برای مثال تعهد و عملکرد ما باید روی سرچشمه و ریشه های این مساله که افراد، تیم ها و سازمان ها هستند کار نماییم.
آموزش در راه خلق نتایج کسب و کار

در ادامه دکتر افشین دبیری مدیر آموزش و توسعه منابع اسنانی گروه مپنا و عضو هیات مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی ایران با موضوع آموزش در راه خلق نتایج کسب وکار بیان کرد: آموزشی که شما فراهم می آورید باید به گونه ای شفاف و پایدار در اجرای استراتژی های کسب وکار نقش داشته باشد.
وی با اشاره به اهمیت نتایج کسب وکار اضافه کرد: کسب وکار متخصصان آموش سازمانی، تامین کلاس، ابزارهای آموزشی و یا حتی خود یادگیری نیست، کسب وکار آنها مشارکت در بهبود نتایج کسب وکار است.
اینکه یک سازمان تا چه اندازه می خواهد در یادگیری سرمایه گذاری کند و دیدگاهش در این زمینه چیست، به این بستگی دارد که تا چه حدی در یادگیری ابتکار عمل به خرج می دهند و انتظارات مدیریت را برای بهبود عملکرد برآورده می سازد. از هر اقدام یادیگری انتظار می رود که نتایج کسب وکار را تعریف کند.

تقدیر از جهادگران شاخص در پیشبرد اهداف مدیریت منابع انسانی جهاددانشگاهی
در این همایش از جهادگران شاخص در پیشبرد اهداف مدیریت منابع انسانی جهاددانشگاهی تقدیر گردید که اسامی آنها به شرح زیر است:
– مرتضی سیاهکالی مرادی کارشناس امور اداری واحد استان قزوین
– مرتضی رمرودی خجسته مدیر اداره امور اداری و عمومی واحد استان سیستان و بلوچستان
– اشرف سلیمانی مدیر اداره امور اداری و عمومی واحد استان مرکزی
– سمیه ملکی مدیر اداره امور اداری و عمومی واحد علامه طباطبایی
– فاطمه لشنی کارشناس امور اداری مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی
– غلامرضا مقدم قلندرآبادی مدیر اداره برنامه ریزی و توسعه پژوهشی واحد استان خراسان شمالی
– مهسا به روش کارشناس راهبرد بهداشت، ایمنی و سلامت سرمایه انسانی اداره خدمات رفاهی و توسعه سلامت سرمایه انسانی
– محمدرضا بابایی گلسفید مدیر اداره امور اداری و عمومی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی
– معصومه یعقوبی مدیر اداره نگهداشت و جبران خدمات سرمایه انسانی دفترمرکزی
– یوسف خزائی مسئول قسمت خدمات پشتیبانی دفترمرکزی
– رضا اردستانی مسئول قسمت پذیرایی و تشریفات دفترمرکزی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، در این همایش دکتر محمدمهدی مشیدی معاون توسعه بانکها و خدمات تخصصی (مرکز اطلاعات علمی) به ارائه تجربیات موفق جهادی، دکتر هاشم واعظی (سرپرست پژوهشکده مطالعات توسعه) به سخنرانی با موضوع معنای کار در سرمایه انسانی جهاددانشگاهی (مطالعه موردی: پژوهشگاه رویان) و دکتر شهپر حقیقت (پژوهشکده معتمد) وضعیت اپیدمیولوژیک انتشار کووید-۱۹ و رفتارهای بهداشتی مرتبط در واحدهای جهاددانشگاهی را ارائه کردند.