ساخت ربات صنعتی برای خطوط دارویی و شیمیایی

به گزارش ربات کشاورز محققان کشور موفق به ساخت ربات صنعتی شدند که از آن میتوان در خطوط دارویی وشیمیایی، اتاق های تمیز و مکان هایی که حضور انسان امکان پذیر نیست بهره برد.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از پارک فناوری پردیس، علیرضا نوروزیان مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: در این شرکت موفق به ساخت ربات اسکارا (SCARA مخفف عبارت Selective Compliance Assembly Robot Arm به معنای بازوی ربات مونتاژ انتخابی )بصورت تمام صنعتی و تجاری شده است. ربات اسکارا یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین بازوی های صنعتی سری است که کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف همچون صنعت دارو سازی دارد و مفهوم جدیدی را برای ربات های خط تولید عرضه کرده است.
وی افزود: این ربات تنها بر روی یک پایه قرار می گیرد و به فضای استقرار کمی نیاز دارد و همینطور با سرعت و دقت تکرارپذیری بالا و قیمت مناسب قابل رقابت با نمونه ربات های خارجی است.
به گفته نوروزیان علل بسیاری جهت استفاده از این ربات در صنعت و خط تولید وجود دارد که مهم ترین مزیت های آن کاهش هزینه های تولید و افزایش کیفیت محصول و در نتیجه امکان رقابت در بازارهای جهانی است. از دیگر مزایای این ربات میتوان به افزایش نرخ تولید، افزایش انعطاف پذیری تولید محصول، کاهش ضایعات و بهبود فرایند تولید، ایمنی و افزایش سلامت کارمندان، کاهش هزینه سرمایه ای با عنایت به کاهش مصرف انرژی و کاهش مصرف مواد اولیه اشاره نمود.
مدیرعامل شرکت خاطرنشان کرد: این ربات می تواند با تجهیز به بینایی ماشین، برای تشخیص اشیا به منظور کنترل کیفیت، خواندن بارکد و تشخیص متن، دسته بندی محصولات، تشخیص سطح پر شدن مواد و شمارش استفاده گردد.
وی اضافه کرد: همینطور از این ربات میتوان در خطوط دارویی وشیمیایی، اتاق های تمیز و مکان هایی که حضور انسان امکان پذیر نیست به منظور جابجایی، بسته بندی و مونتاژ استفاده نمود.
به گفته نوروزیان ربات ساخته شده توسط این شرکت، ۴۸ کیلوگرم وزن داشته و بیشینه جرم قابل جابجایی آن ۵ کیلوگرم است.
وی خاطرنشان کرد: ربات دارای سیستم کنترل PLC جهت اتصال به خط تولید است و پنل اپراتوری با صفحه نمایش رنگی و لمسی ۷ اینچی رابط کاربری آن را بسیار آسان کرده است. دقت تکرار پذیری موقعیتی این ربات هم در حدود ۰.۱ میلیمتراست.
مدیرعامل شرکت تصریح کرد: در طراحی و ساخت ربات های این شرکت متناسب با نیازهای مشتری، برنامه نویسی و طراحی گریپر صورت می گیرد.