تا پایان تیرماه ۱۴۰۱؛ فرصت جدید ثبت بیمه تامین اجتماعی برای دستیاران پزشکی برقرار شد

ربات کشاورز: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اعلام نمود که دستیاران و دانشجویان دکتری علوم پزشکی که تا حالا برای بیمه تامین اجتماعی اقدام نکرده اند تا تیرماه فرصت دارند، نسبت به ثبت اطلاعات اقدام نمایند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در امتداد انجام ماموریت های حمایتی و اجرای تفاهم نامه سال ۱۴۰۰ با سازمان بیمه تامین اجتماعی جهت اعطای تسهیلات بیمه با منظور شدن سوابق کاری و بیمه درمانی به دانشجویان مقاطع دکتری تخصصی، دستیاران تخصصی و فوق تخصصی اقدام نموده است.
ثبت نام دانشجویان مطابق مفاد دستورالعمل ابلاغی حداکثر تا تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱ در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت انجام می شود.
موضوع بیمه تامین اجتماعی دانشجویان دوره های دستیاری پزشکی و دانشجویان دکتری تخصصی (Ph.D) یکی از با اهمیت ترین تسهیلات مورد درخواست دانشجویان علوم پزشکی است.
برای بیمه تامین اجتماعی، صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت هزینه های بیمه را واریز می کند و دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل این هزینه های بیمه ای را بصورت قرض الحسنه و بلندمدت به صندوق رفاه دانشجویان باز می گردانند.
در بیمه تامین اجتماعی که برای این گروه از دانشجویان در نظر گرفته شده هم بیمه درمانی و هم سوابق بیمه ای مدنظر است. بدین سان دانشجویان در صورت ثبت درخواست، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند و هم می توانند از بیمه درمانی آن استفاده کنند و هم مدت فعالیت آنها بعنوان دستیار و دانشجوی دکتری بعنوان سوابق بیمه ای آنها در نظر گرفته می شود.
بر اساس دستورالعمل اعطای تسهیلات بیمه تامین اجتماعی به دانشجویان مقاطع دکتری تخصصی، تخصص و فوق تخصص بالینی، این ثبت نام به استناد تفاهم نامه با سازمان بیمه تامین اجتماعی درباب گسترش پوشش بیمه ای به دانشجویان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی صورت می گیرد.
پس از بررسی و تأیید اسناد توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، پیامک اطلاع رسانی بوسیله صندوق رفاه برای دانشجویان متقاضی ارسال تا نسبت به ثبت نام در سامانه غیرحضوری تامین اجتماعی انعقاد قرارداد بصورت انفرادی اقدام نمایند.
جزئیات تسهیلات بیمه تامین اجتماعی به دانشجویان مقاطع دکتری تخصصی، تخصص و فوق تخصص
شرایط دانشجویان متقاضی:
دانشجوی دوره روزانه و یا غیرروزانه مقاطع دکتری تخصصی، تخصص و فوق تخصص دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور
تبصره- مسئولیت معرفی افراد واجد شرایط بر عهده معاونت دانشجویی هر دانشگاه است.
رعایت قوانین و ضوابط صندوق و سازمان تامین اجتماعی درباب اعطای وام بیمه تامین اجتماعی برای دانشجو الزامی است.
دانشجو جهت دریافت تسهیلات ملزم به ارائه تعهد محضری مورد تأیید صندوق رفاه دانشجویان است.
دانشجو جهت دریافت تسهیلات ملزم به ارائه فرم درخواست است.
دریافت تسهیلات فوق منعی برای دریافت سایر تسهیلات صندوق برای دانشجو ایجاد نخواهد کرد.
اعطای تسهیلات: بعد از بررسی و تأیید اسناد توسط صندوق رفاه دانشجویان، پیامک اطلاع رسانی بوسیله صندوق رفاه برای دانشجویان متقاضی ارسال تا نسبت به ثبت نام در سامانه غیرحضوری تامین اجتماعی و انعقاد قرارداد بصورت انفرادی اقدام نمایند.
امکان ثبت نام در سامانه تامین اجتماعی فقط برای افرادی میسر است که نام آنان در اسناد تأیید شده سیستم یکپارچه صندوق رفاه موجود باشد.
دانشجویان مشمول انجام معاینات پزشکی می بایست بعد از انعقاد قرارداد، ظرف مهلت تعیین شده جهت معرفی به مراجع معاین بوسیله مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی اقدام نمایند. در صورت احراز شرایط معافیت از انجام معاینات بدو بیمه پردازی، سیستم تامین اجتماعی بطور هوشمند از معرفی بیمه شده به مراجع معاین ممانعت به عمل می آورد.
در صورت عدم انجام معاینات پزشکی در موعد مقرر برابر ضوابط و مقررات عمل خواهد شد.
شرایط و نحوه بازپرداخت تسهیلات:
تسهیلات بیمه تامین اجتماعی فاقد کارمزد است.
دانشجویان موظفند نسبت به بازپرداخت تسهیلات بیمه تامین اجتماعی طبق اقساط بازپرداخت اقدام نماید.
دانشجویان حداکثر تا ۴ سال امکان بهره مندی از تسهیلات تامین اجتماعی را خواهند داشت.
دانشجویان موظفند بلافاصله بعد از قطع رابطه آموزشی و یا نیاز به انصراف از دریافت تسهیلات بیمه تامین اجتماعی موضوع را به اداره رفاه دانشگاه اطلاع رسانی کنند.
دانشگاه ها مکلفند در صورت نیاز به قطع پوشش بیمه ای (اعم از قطع رابطه آموزشی، انصراف دانشجو از دریافت تسهیلات و یا..) موضوع را سریعاً بوسیله سیستم یکپارچه و ارسال فرم میزان بدهی به صندوق اطلاع رسانی کنند، مسئولیت انجام این مساله با معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه است.
چنانچه هر یک از بیمه شدگان باتوجه به اعلام صندوق رفاه دانشجویان از شمول تفاهم نامه مربوطه بیرون بروند می توانند بعد از آخر دوره پرداخت حق بیمه، حسب مورد مطابق ضوابط بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد شخصاً نسبت به انعقاد قرارداد جدید و پرداخت کل حق بیمه مربوطه به سازمان تامین اجتماعی اقدام نمایند.
امکان بهره مندی از خدمات بیمه تامین اجتماعی از زمان ثبت نام در سامانه تامین اجتماعی است و سنوات قبل را شامل نمی گردد.

منبع: