آشنایی دانش آموزان و دانشجویان با بیوانفورماتیک در مدرسه تابستانی رویان

ربات کشاورز: دبیر علمی سیزدهمین مدرسه تابستانه پژوهشگاه رویان با اشاره به اینکه موضوع مدرسه تابستانه امسال بیوانفورماتیک و استفاده از آن در مباحث زیست شناسی و پزشکی است، از برگزاری این رویداد در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی آگاهی داد.

دکتر سارا طالع احمد در گفت و گو با ایسنا در رابطه با سیزدهمین مدرسه تابستانه پژوهشگاه رویان اظهار داشت: مدرسه تابستانه سال جاری با مبحث بیوانفورماتیک و استفاده از آن در مباحث زیست شناسی و پزشکی شروع به کار کرده است. این رویداد علمی به مدت پنج روز و از شنبه ۲۹ مرداد تا چهارشنبه ۲ شهریورماه ۱۴۰۱ به صورت مجازی برگزار می‍شود.

وی اضافه کرد: افرادی که در این مدرسه تابستانه شرکت می کنند، علاقمندانی از رشته های زیست شناسی، پزشکی، علوم آزمایشگاهی، بیوتکنولوژی و سایر رشته های در رابطه با علوم زیستی و پزشکی هستند. طی این پنج روز مقرر است مباحثی بعنوان مقدمه علوم بیوانفورماتیک، پایگاه داده های زیستی و لابراتوار های مجازی بیان شود. با عنایت به اهمیتی که بحث ژنومیکس در علوم بالینی دارد، در دومین روز مدرسه تابستانه به آموزش ژنومیکس و واریانت های ژنی دخیل در بیماری ها اختصاص خواهد یافت. در سومین روز، مبحث ترانسکریپتومیکس عرضه می شود که با معرفی پایگاه داده هایی که با دو تکنیک Micro Array وRNA Sequencing برای تحلیل و بررسی مولکول ها و داده های زیستی استفاده می نمایند، آموزش داده خواهد شد.

دبیر علمی سیزدهمین مدرسه تابستانه رویان تصریح کرد: با توجه به اهمیت و جایگاهی که پزشکی مبتنی بر فرد در مطالعات روز دنیا دارد برآن هستیم که فراگیران و علاقمندان را با دانش پزشکی دقیق و پزشکی مبتنی بر فرد آشنا نماییم و پایگاه های داده و نرم افزارهایی که در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرند را آموزش دهیم. در پایان، برای جمع بندی مطالبی که در این چند روز عرضه شده است، آنالیزهای عملکردی و بررسی شبکه های ژنی جهت به دست آوردن تارگت ها و مولکول های هدفمند برای مطالعات آزمایشگاهی آموزش داده خواهد شد. ما امیدواریم طی این پنج روز به صورت جامع، آشنایی کلی با مفاهیم بیوانفورماتیک و نحوه ی استفاده و کاربرد آنها در مطالعات زیستی و پزشکی عرضه شود. در این زمان، فراگیران میتوانند با الفبای بیوانفورماتیک، زمینه های کاری و تحقیقاتی این دانش آشنا گردند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان بیان نمود: روز چهارشنبه، اختتامیه این مدرسه تابستانه خواهد بود و از برندگان در مسابقه بخش دانش آموزی تقدیر به عمل آورده خواهد شد.

طالع احمد در پاسخ به پرسشی در رابطه با علت انتخاب مبحث بیوانفورماتیک برای این دوره از مدرسه تابستانه رویان اظهار داشت: با عنایت به اینکه پیشرفت های بسیاری در زمینه جمع آوری داده ها و مولکول های زیستی رخ داده است و ما حجم وسیعی از این اطلاعات را در اختیار داریم؛ لازم است دانشمندان و محققانی که در این عرصه مشغول به فعالیت هستند با نحوه کار با داده های زیستی آشنایی پیدا کنند و بتوانند دقیق تر و در زمان کوتاه تر و با هزینه های کمتری مطالعات زیستی را انجام دهند.

وی در انتها در رابطه با تعداد شرکت کنندگان در این رویداد اظهار داشت: با عنایت به اینکه به علت شیوع ویروس کرونا، این مدرسه تابستانی به صورت آنلاین برگزار می گردد در بخش دانش آموزی حدود ۱۵۰ نفر ثبت نام کردند اما از آن جایی که به صورت موازی، این مدرسه از راه اپلیکیشن شاد هم برگزار می شد، بالغ بر چند میلیون بازدید کننده در این اپلیکیشن داریم. در بخش دانشجویی، بیشتر از ۲۰۰ شرکت کننده حضور دارند. ان شاالله در ایام آتی این تعداد افزایش پیدا خواهد نمود.