ایجاد پارک های علم و فناوری کشورهای عضو اتحادیه حاشیه اقیانوس هند

به گزارش ربات کشاورز، پیشنهاد ایجاد شبکه پارک های علم و فناوری بین المللی کشورهای عضو اتحادیه حاشیه اقیانوس هند در جهت تبادل نظر و همکاریهای فناوری و انتقال تکنولوژی به تصویب رسید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، دبیرخانه دومین نشست کارگروه اتحادیه حاشیه اقیانوس هند در مورد علوم، فناوری و نوآوری، پیشنهاد ایجاد شبکه پارک های علم و فناوری بین المللی کشورهای عضو در جهت تبادل نظر و همکاریهای فناوری و انتقال تکنولوژی را تصویب کرد.
دومین جلسه کارگروه دانشگاه، علوم و نوآوری، اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) که در ایام ۷ و ۸ مهرماه ۱۴۰۱ در دهلی نو با حضور دکتر حسن زمانیان، معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، بعنوان نماینده کشور ایران برگزار گردید.
در این جلسه دکتر حسن زمانیان رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ضمن سخنرانی، پیشنهاداتی را در جهت همکاریهای مشترک و پیشبرد اهداف اتحادیه عرضه کرد که بعد از بررسی از سوی دبیرخانه اتحادیه مورد تصویب قرار گرفت.
نماینده ایران در این جلسه پیشنهاد ایجاد شبکه پارک های علم و فناوری بین المللی کشورهای عضو در جهت تبادل نظر و همکاریهای فناوری و انتقال تکنولوژی را مطرح و مورد استقبال و تصویب اعضا قرار گرفت.
دیگر عناوین پیشنهادی رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران که مورد تصویب قرار گرفت به شرح ذیل است:
۱-برگزاری اولین جلسه وزرای علوم و تکنولوژی کشورهای عضو در تهران
۲-برگزاری همایش بین المللی روش ها و روشهای فنی کاربردی کنترل ریزگردها
۳-برگزاری کارگاه بین المللی طراحی و بکارگیری مدلهای ماهواره جهت شناسایی و تشخیص زلزله
۴- ایجاد شبکه لابراتوار های تشخیصی زمین شناسی و کانی های معدنی در ایران با همکاری آفریقای جنوبی و سایر کشورهای عضو
گفتنی است که طرح ها و برنامه های زیر هم که پیش از برگزاری اجلاس، از سوی دفتر منطقه ای این اتحادیه در ایران ارسال شده بود، مورد تصویب نهایی قرار گرفت:
برگزاری همایش بین المللی بررسی اثرات تغییرات آب و هوایی بر روی محیط اقیانوس ها در هفته اول اسفند ماه ۱۴۰۱ در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، با اعتبارات اتحادیه و مشارکت سازمان و سازمان های ذیربط در کشور ایران
تصویب پروژه تحقیقاتی مطالعه آخرین فناوری های کاربردی در زمینه نمک زدایی و عرضه چاره و مدل متناسب با سطح اقتصادی، اجتماعی و فناوری کشورهای عضو و با اعتبارات اتحادیه و اجرای سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران