با حضور رییس جهاد دانشگاهی صورت گرفت؛ رونمایی از دو داروی گیاهی برای بهبود کیفیت خواب و کمک به تنظیم کلسترول و تری گلیسیرید

ربات کشاورز: طی مراسمی با حضور رئیس جهاد دانشگاهی، از داروی گیاهی «لیپوویا» که تنظیم سطح کلسترول، تری گلیسیرید و قند خون در بیماران مبتلا به هایپرلیپیدمیا و دیابت نوع دوم را به همراه دارد و همین طور «ول اسلیپ» که به میزان موثری به بهبود کیفیت خواب و درمان اختلالات خواب کمک می نماید، رونمایی گردید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، صبح امروز شنبه ۲۶ آذرماه ۱۴۰۱ با برگزاری مراسمی با حضور دکتر حسن مسلمی نائینی، رئیس جهاد دانشگاهی؛ سرپرست معاونت پژوهش و فناوری و تعدادی از مدیران ارشد این نهاد؛ دکتر علیرضا عباسی، نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد و نایب رییس کمیسیون کشاورزی آب منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی؛ دکتر جعفر نیکزاد، مشاور رییس سازمان غذا و دارو در امور فعالیتهای دانش بنیان سلامت محور؛ دکتر حسین رضایی زاده، معاون دفتر طب سنتی وزارت بهداشت؛ دکتر مهدی سیف سهندی، دبیر ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از دو داروی گیاهی «لیپوویا» که تنظیم سطح کلسترول، تری گلیسیرید و قند خون در بیماران مبتلا به هایپرلیپیدمیا و دیابت نوع دوم را به همراه دارد و همین طور «ول اسلیپ» که به میزان موثری به بهبود کیفیت خواب و درمان اختلالات خواب کمک می نماید، رونمایی گردید.

بر اساس اعلام پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، هر کپسول لیپوویا حاوی ۴۰۰ میلی گرم عصاره خشک برگ گیاه مریم گلی است که در اندیکاسیون این داروی گیاهی دارای مجوز از سازمان غذا و دارو ذکرشده که موجب کاهش کلسترول تام، LDL و تری گلیسیرید، افزایش HDL و کاهش قند خون در بیماران مبتلا به هایپرلیپیدمیا و دیابت نوع دوم می شود.

همچنین پژوهشها در این پژوهشکده نشان داده است که مصرف روزانه یک عدد کپسول وِل اِسلیپ، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پیش از خواب، به میزان موثری به بهبود کیفیت خواب و درمان اختلالات خواب کمک نماید. هر کپسول وِل اِسلیپ حاوی عصاره خشک گل گیاه رازک ۱۰۰ میلی گرم، گل گیاه بابونه ۱۰۰ میلی گرم، گل گیاه گل ساعتی ۱۰۰ میلی گرم و ریشه گیاه سنبل الطیب ۲۵ میلی گرم، ۶۰ میل گرم منیزیم گلوکونات، ۵ میلی گرم ویتامین B-۶ و ۳ میلی گرم ملاتونین است.

حرکت علمی جهاددانشگاهی در راه حل مشکلات مردم و جامعه

رییس جهاد دانشگاهی در این مراسم با تبریک هفته پژوهش اظهار داشت: خوشبختانه تا حالا اقدامات خوب و کاربردی در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی انجام شده است.

دکتر مسلمی نائینی، نیاز کشور را به علم نافع ذکر کرد و اظهار داشت: بیش از نوآوری به علم نافع نیاز داریم که برای کشور حیاتی است؛ باید به سمت علمی برویم که نفع آن برای جامعه باشد و مشکلی را حل کند.

وی بابیان این که این دو گیاه دارویی نیز در راستای حل مشکلات کشور ساخته شده اند، تاکید کرد: خواب، دیابت، چربی خون و تری گلیسیرید از مسائلی است که طیف زیادی از افراد جامعه با آن درگیر هستند و این گیاهان جهت حل این مشکل روانه بازار می شوند.

وی بابیان این که علم بدون فرهنگ مشخص نیست به کجا ختم می شود، اضافه کرد: اما علم نافع مسئولیت برای خود احساس می کند و درصدد حل مشکلی از جامعه است.

دکتر مسلمی نائینی بابیان اینکه جهاد دانشگاهی در شروع فعالیتش را با اولویت های فرهنگی شروع کرد، افزود: اما با توسعه فناوری در تلاش هستیم کارهای علمی را به سمتی سوق دهیم تا نیازی از کشور را برطرف کند و امیدواریم با کمک جهادگران ریل جهاددانشگاهی به این سمت سوق پیدا کند.

تلاش جهاد دانشگاهی برای تولید محصولاتی که موجب افزایش کیفیت زندگی مردم شود

دکتر یعقوب فتح الهی، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی نیز در این مراسم ضمن اشاره به کارکردهای نظام علمی در اقتصاد اظهار نمود: هر سیستم علمی سه زیرمجموعه دارد که اولی تولید دانش و فناوری و دومی اشاعه دانش و فناوری بوده و سومی کاربرد دانش فناوری در متن اقتصادی اجتماعی است.

وی به اهمیت پیوند دانشگاه بعنوان نماد علم با اقتصاد اشاره نمود و اظهار داشت: این پیوند باید بگونه ای باشد که ارزش آنرا در افزایش تولید ناخالص ملی کشور مشاهده نماییم.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی بابیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ساختارهای پژوهشی و ارتباط صنعت و دانشگاه، موفق بودیم، افزود: اما این پروسه اقتباسی بوده و بومی نشده و پاسخگوی نیازهای کشور ما نیست.

دکتر فتح الهی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نهادهای مختلفی در کشور ایجادشده اند، افزود: جهاددانشگاهی تنها ساختاری است که می تواند در زمینه تولید دانش و فناوری و اشاعه آن و کاربرد آن در اقتصاد جامعه نقشی فعال ایفا کند.

وی ضمن اشاره به متمایز بودن ساختار جهاد دانشگاهی که موجب این تحول شده اظهار داشت: این نهاد باوجود آنکه در ابتدا با اولویت فرهنگ به وجود آمد، اما با پررنگ شدن انجام فعالیتهای فناورانه در تلاش است محصولات و فناوری هایی تولید نماید که موجب افزایش کیفیت زندگی مردم شود.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی ضمن اشاره به دو داروی گیاهی که در این مراسم رونمایی شدند، اظهار داشت: مشکلات خواب، دیابت، چربی خون و آلزایمر از موضوعات اساسی جامعه بوده که با انجام بررسی جهاد دانشگاهی و پژوهشکده گیاهان دارویی برای این حل این مشکل قدم برداشته است.

دکتر فتح الهی با تشکر از مسئولان وزارت بهداشت خواهان آن شد تا این داروها وارد چرخه تولید و خصوصاً تجویز توسط اطبا شود و اظهار داشت: این یک تغییر نگرش است که با کمک وزارت بهداشت باید اتفاق بیفتد.

وی همین طور ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و بیان اینکه اقتصاد ما متکی بر منابع زیرزمینی است، افزود: امروز در حوزه فناوری سرمایه گذاری زیادی صورت نمی گیرد درصورتی که جوهره تحول در اقتصاد باید توجه به فناوری باشد.

استفاده از توان جهاد دانشگاهی در شناسایی و معرفی گیاهان دارویی

دکتر علیرضا عباسی، نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی بابیان اینکه در حوزه علم و فناوری و دانشگاه ها به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران ازنظر کمی رشد خوبی داشته ایم، افزود: باید این رشد کمی تبدیل به کیفیت و فناوری برای توسعه کشور شود.

وی ضمن اشاره به شکل گیری نهادهای انقلابی چون جهاد سازندگی و جهاددانشگاهی و خدمات ماندگار مرحوم کاظمی آشتیانی که رهبر معظم انقلاب بارها در سخنانشان به آن استناد می کنند اظهار داشت: امیدوارم این نهاد انقلابی رسالت خودرا به خوبی در جهت اعتلای نظام و کشور بردارد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حوزه پزشکی در قوانین بالادستی همانند برنامه ششم توسعه توجه ویژهای به طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی شده است، افزود: چندین هزار گیاه دارویی در کشور وجود دارد که متأسفانه تا حالا استفاده لازم از آن نشده است که باید با همکاری نهادهایی چون جهاد دانشگاهی این ظرفیت را به فعلیت برسانیم.

وی بابیان اینکه باید ۳۰ درصد از داروها را به داروهای گیاه پایه تبدیل نماییم، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در این عرصه کارهای خوبی انجام داده است و این دو داروی گیاهی نیز نمونه ای از آن هاست که امیدواریم این فعالیت ها در جهاد دانشگاهی توسعه یابد.

وی بابیان این که قانون جهش تولید دانش بنیان ظرفیت خوبی است که می توان در کاربردی کردن فناوری ها از آن بهره برد اظهار داشت: آماده هستیم در تنظیم برنامه هفتم توسعه از پیشنهادها در این عرصه استفاده کنیم

تولید ۳۸ فناوری و محصول در پژوهشکده گیاهان دارویی

دکتر رضا غفار زادگان، رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی نیز بابیان اینکه تا حالا ۳۸ فناوری و محصول در این پژوهشکده تولیدشده است، اظهار داشت: بیشتر این فناوری ها و محصولات تولیدشده به بهره برداری رسیده اند و در نظر داریم در دهه فجر ۵ داروی گیاهی دامی، ۵ آفت کش گیاهی و ۶ مکمل ورزشی گیاه پایه را رونمایی و بهره برداری برسانیم.

وی یکی از مهم ترین برنامه های پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی را تجاری سازی فناوری ها و محصولات به دست آمده دانست و اضافه کرد: در تلاشیم با همکاری بخش خصوصی، تجاری سازی فناوری های تولیدشده را به سرانجام برسانیم.

منبع: