برگزاری تور فناورانه نمایشگاه ایران هلث با حضور نخبگان دانشگاهی

به گزارش ربات کشاورز، نخستین تور فناورانه مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان همزمان با نمایشگاه ایران هلث در محل خانه نوآوری و فناوری ایران – iHiT برگزار گردید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصادی دانش بنیان ریاست جمهوری، مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با همکاری مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، رویدادی را با عنوان «تور فناورانه» برگزار می نماید.
این رویداد همزمان با نمایشگاه های صنعتی بزرگ کشور و در جهت آشنایی متخصصان ایرانی خارج از کشور (برنامه connect) و نخبگان دانشگاهی، با صنایع فعال کشور در حوزه های مختلف فناوری، و استفاده از ظرفیت و توانمندی متخصصان در جهت رفع نیاز و چالش های فناورانه موجود در صنایع، اجرا می شود.
این رویداد شامل بخش های مختلفی همچون نشست و گفتگو با مسئولین معاونت، آشنایی با چالش های فناورانه عرضه شده توسط مدیران صنایع برتر، بازدید از نمایشگاه iHiT و بازدید از نمایشگاه مربوط می شود.
اولین رویداد تور فناورانه، ۷ و ۸ خرداد ماه ۱۴۰۲ و همزمان با نمایشگاه ایران هلث، با حضور مسئولین مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری و مرکز توسعه فناوری های راهبردی، متخصصان برنامه connect و نخبگان دانشگاهی، در محل خانه نوآوری و فناوری ایران – iHiT برگزار گردید.
روز اول رویداد ویژه متخصصان ایرانی برنامه Connect، با حضور شقایق حق جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی و دکتر امیرحسین میرآبادی، رئیس مرکز تعاملات بین المللی دانش و فناوری، برگزار شد؛ در ابتدای این برنامه و در جهت آشنایی متخصصان با یکدیگر و ایجاد بستری برای شبکه سازی بین متخصصان، هر شرکت کننده به معرفی مختصری از خود و سابقه فعالیت خود پرداخت.
میرآبادی، طی سخنانی بیان کرد که مرکز تعاملات تمام تلاش خویش را خواهد نمود تا شرایط فعالیت را برای متخصصان علاقمند به فعالیت در داخل کشور تسهیل کند.
وی افزود: برنامه تور فناورانه اتفاق خوبی است؛ چون که بستر آشنایی متخصصان با نیازمندی های شرکتهای دانش بنیان را فراهم می آورد و زمینه ساز ارتباط و هم رسانی این دو گروه خواهد شد.
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی تصریح کرد: از مزایای این برنامه، شناسایی ظرفیت هاست؛ هم ظرفیتهای متخصصان در زمینه های مختلف و هم زمینه های فعالیت در شرکتهای دانش بنیان که می تواند به استفاده از توانمندی متخصصان در حل مسائل مختلف در شرکتهای دانش بنیان منتهی شود. از دیگر نقاط قوت این برنامه آشنایی متخصصان با تجربیات مختلف با یکدیگر است که سبب شکل گیری هسته های ارتباطی و فناورانه خوبی خواهد شد و می تواند اتفاقات خوبی را در حوزه دانش بنیان در کشور رقم بزند.
وی اضافه کرد: مأموریت جدید مرکز تعاملات، مسأله اقتصاد دانش بنیان است؛ خصوصیت شرکتهای دانش بنیان و کسب وکارهای دانش بنیان، ارزش افزوده بالای آنهاست که از راه فناوری و نوآوری بوجود آمده است و این تنها از راه نیروی انسانی متخصص اتفاق می افتد.
در بخش دیگری از برنامه، حق جوی حوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی با اشاره به اینکه بازار سلامت در همه جای دنیا و همینطور ایران، یک بازار بزرگ بین رشته ای است، اظهار نمود: این بازار ارزش افزوده بالایی دارد و متخصصان در حوزه های مختلف می توانند در این بازار ورود و نقش آفرینی کنند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از کارکردهای اساسی نمایشگاه ها، ایجاد احساس پویایی، نشاط و پیشرفت در زندگی حرفه ای است. اجرای تک تورها این هدف را دنبال می کند که در کنار مواجهه افراد با خروجی شرکتهای رو به رشد، زمینه ای را فراهم سازد که شرکت ها رازهای رشد و پیشرفت خویش را در شرایط سخت و پیچیده با دیگران به اشتراک گذارند و نشان دهند فرایندهای به ظاهر ناشدنی چگونه دست یافتنی خواهد شد.
در ادامه این برنامه، فناوران و صاحبان صنایع به معرفی صنعت خود و چالش های موجود پرداختند. در این عرضه ها، فناوران به روایت داستان شکل گیری فعالیت فناورانه خود پرداختند، چالش ها و مشکلات مسیر را مختصراً توضیح دادند و اذعان داشتند که رشد فناوری در کشور تنها از داخل کشور و به دست متخصصان ایرانی اتفاق خواهد افتاد.
در انتهای برنامه متخصصان حاضر در تور فناورانه با همراهی کارشناسان تور، به بازدید از دستاوردهای عرضه شده در خانه نوآوری و فناوری ایران در حوزه پزشکی و سلامت و همینطور غرفه های منتخب در نمایشگاه ایران هلث پرداختند.

منبع: