در یک شرکت دانش بنیان صورت گرفت؛ تولید انواع دریل و اره های ارتوپدی و جراحی ایرانی

ربات کشاورز: ربات کشاورز: متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید نوعی انواع دریل و اره های ارتوپدی و جراحی شدند که در اعمال ارتوپدی، جراحی مغز و اعصاب، جناغ سینه، عمل قلب باز و … کاربرد دارند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، خسرو افشار، مدیرعامل شرکت ایرانیان تجهیز سینا درباب محصولات تولیدی این شرکت اظهار داشت: «این شرکت که حدود ۱۹ سال است که پروانه بهره برداری از وزارت صمت دارد و حدود ۱۷ سال پیش موفق به گرفتن پروانه مستقل تولید از اداره تجهیزات وزارت بهداشت شده، اولین تولید کننده هندپیس های جراحی در داخل کشور باکیفیت استاندارد و قیمت رقابتی است. تا حالا این قبیل ابزار و وسایل جراحی بوسیله واردات خصوصاً از کشورهایی چون آمریکا، آلمان و سوئیس تامین می شد که به سبب کمبود لوازم یدکی، فقدان نیروی متخصص برای تعمیر دستگاه و عدم ارائه خدمات بعد از فروش، پزشکان و مراکز درمانی کشور با مشکلات بسیاری دراین زمینه روبه رو شده بودیم که با تولید این محصولات توسط شرکت ایرانیان تجهیز سینا (I.T.S) این مشکل برای همیشه برطرف شده است.
وی اضافه کرد: این محصولات و ضمائم قابل استریل آنها، در مقابل رطوبت و دما مقاوم بوده توسط بخار و فشار (اتوکلاو) در کمترین زمان استریل می شود. هندپیس های تولید شده توسط این شرکت جهت سهولت استفاده، قابل شارژ می باشند.
افشار افزود: سختی و مقاومت ویژه استخوان به هنگام برش در عمل جراحی، نیازمند ابزار برشی است که بتواند با کمترین لطمه و بالاترین سرعت، استخوان را برش دهد. باید توجه داشت که ایجاد برش در بعضی مواضع بی نهایت دردناک است به شکلی که بیمار حتی در حالت بی هوشی احساس درد را با افزایش تپش قلب نشان میدهد. این مسئله بیان کننده نقش مهم ابزار و وسایل مورد استفاده جهت انجام هرچه بهتر عمل جراحی است. خاصیت خاص فیزیکی اره و تیغه های تولید شده توسط این شرکت، تعدد و زاویه دنده ها می باشد. حرکت رفت و برگشت اره در فرکانسی خاص، کمترین درد، استرس و لطمه را در بدن بیمار به وجود می آورد. امید است محصولات تولیدی این شرکت (انواع اره جراحی، دریل جراحی، اره ارتوپدی و دریل ارتوپدی) باتوجه به استفاده در مراکز درمانی و جلب رضایت بخش بزرگی از جامعه جراحان کشور، جایگزین مناسبی برای مشابه خارجی آن باشد.
وی با اشاره به اینکه این شرکت دو، سه پروژه جدید دارد که برای تکمیل شدن، نیاز به حمایت دارند، اشاره کرد: «یکی از آنها اره جناغ سینه با قدرت بسیار بالا و دوم میکرو فلزهایی است که برای جراحی های مغزی استفاده می شود. اگر از ما حمایت شود، قادر خواهیم بود کشور را بطورکامل نسبت به این فلزهای مغزی و اره های جناغ سینه بی نیاز نماییم.»
افشار درباب حجم اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم به وجود آمده توسط این شرکت عنوان کرد: در شرکت قریب به ۱۷ نفر بصورت ثابت مشغول بکار هستند و حدود ۴۵ نفر نیز کارهای برون سپاری را انجام می دهند. به عبارتی روی هم رفته حدود ۶۰ نفر درحال فعالیت در این مجموعه هستند.
این فعال حوزه صنعت در آخر درباب استفاده از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز اظهار داشت: «ما برای تولید بیشتر و بهتر محصولات خود و خصوصاً تکمیل این دو محصول و گرفتن مجوز دانش بنیان نیاز به حمایت بیشتری داریم. البته منظور فقط حمایت مالی نیست، بلکه بیشتر روی حمایت هایی تاکید دارم که بتوانیم سطح دانش فنی خودمان را بالا ببریم.

منبع: