بازبینی سند ارتقای فرهنگ محافظت از محیط زیست

به گزارش ربات کشاورز، مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تسهیلگری حضور مردم در زمینه حفظ محیط زیست، رکن اصلی اقدامات دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۴۰۲بود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا امیر عبدوس در رابطه با اهم اقدامات این دفتر در سال ۱۴۰۲ اظهارکرد: خوشبختانه سال قبل سالی بسیار پرکار و پردستاورد در حیطه تکالیف دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی بود و جهت گیری اقدمات این دفتر منطبق رویکرد دولت انقلابی و مردمی و متناسب با سند تحول دولت مردمی و بیانیه گام دوم انقلاب و سایر اوامر و فرامین رهبر معظم انقلاب بر مردمی سازی امور و ارتقای فرهنگ حفظ محیط زیست متمرکز بود.

وی اضافه کرد: در این راه طرح ها و برنامه هایی برای نخستین بار تعریف شدند که هریک در قالب آموزش و افزایش مشارکت گروه ها و مخاطبان اثرگذار جامعه در ارتقای فرهنگ محافظت از محیط زیست موثر بودند که یکی از مهم ترین این طرح ها مأموریت محور کردن استان ها در حیطه آموزش مخاطبان خاص در چارچوب طرح پرچمداری بود. بدین شکل که هر استان، پرچمدار آموزش مبانی و موضوعات محیط زیستی به یکی از گروههای مخاطبان اجتماعی و موظف شد دستورالعمل و محتواهای مورد نیاز برای آموزش این قشر از مخاطبان را تهیه و بعنوان الگویی برای سایر استان ها ارائه نمایند.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در این حوزه ۳۱ کتاب دستورالعمل آموزشی برای ۳۱ گروه از مخاطبان خاص اجتماعی تدوین و جهت استفاده استان ها چاپ خواهد شد.

عبدوس افزود: ایجاد بسترهایی برای فعالیتهای آموزشی و فرهنگی محیط زیستی در دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی در سطح کشور از راه ایجاد خانه های محیط زیست در این دستگاه ها شامل دهیاری ها، شهرداری ها، مدارس، دانشگاه ها، مساجد، کتابخانه ها و… بعنوان حلقه های میانی مشارکت مردم دیگر طرحی بود که در سال ۱۴۰۲ اجرا شد.

وی افزود: تهیه و ابلاغ اساسنامه ای مشترک برای ایجاد مجمع خیرین در هر استان به منظور فراهم شدن بستر مشارکت داوطلبانه و خیرانه مردمی در طرح های محیط زیستی و عام المنفعه، مستندسازی دانش بومی و سنتی محیط زیستی و جمع آوری آنها برای چاپ کتاب دانش سنتی هر استان، تسهیل گری برای ایجاد تعامل سازنده میان سازمان و ادارات کل تابعه با تشکل های مردم نهاد محیط زیستی و برگزاری جلسات مستمر با آنها، ثبت روز آموزش همگانی محیط زیست در تقویم رسمی کشور مصادف با ۱۵ اسفندماه و روز درختکاری و اجرای برنامه های متنوع ظرف یک هفته برای بزرگداشت این مناسبت در ستاد مرکزی سازمان و ادارات کل استان ها هم اقدمات مهم دیگری بود که به همت همکارانم در این دفتر صورت گرفت.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در برنامه های خود تلاش کردیم که اقشار مختلفی از مردم را مخاطب قرار دهیم، خاطرنشان کرد: در جهت همین دیدگاه اجرای برنامه های مشترک آموزشی برای ارتقای فرهنگ حفظ محیط زیست در مخاطبان خاص همچون بیراهه نوردها(آفرودرها)، مربیان و پیشکسوتان فوتبال و…، تدوین برنامه اجرایی سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست در حیطه مسئولیت معاونت آموزش و مشارکت های مردمی و راه اندازی ستاد اربعین در سازمان حفاظت محیط زیست و برگزاری دومین سال پویش “زائر اربعین، سفیر محیط زیست” در تمامی استان ها بخصوص استانهای مسیر زائرین اربعین حسینی انجام شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، عبدوس به بازبینی سند ارتقای فرهنگ محافظت از محیط زیست مصوب شورای فرهنگ عمومی اشاره نمود و اظهار داشت: این مهم با اتکا به آموزه های دینی و مبانی فرهنگی برگرفته از بیانیه گام دوم انقلاب صورت پذیرفت.