علت بارندگی شدید و وقوع سیلاب در شهر کویری دبی چه بود؟

به گزارش ربات کشاورز، بارش شدید باران روز گذشته (سه شنبه) در دبی امارات منجر به جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی در بزرگراه ها و فرودگاه بین المللی آن شد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، بارندگی روز گذشته در دبی به قدری شدید بود که فعالیتهای معمول در فرودگاه این شهر را به مدت ۲۵ دقیقه متوقف کرد.
تصاویری که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، هواپیماهایی را نشان داده است که در بین آبگرفتگی فرودگاه قادر به حرکت نیستند.
به گزارش آسوشیتدپرس که به داده های هواشناسی جمع آوری شده در فرودگاه بین المللی دبی استناد می کند، این شهر ظرف ۲۴ ساعت به اندازه یک سال و نیم بارندگی داشته است.
بارش ها از اواخر روز دوشنبه شروع شد و طی روز گذشته شدت گرفت.
دولت امارات پیش از بارندگی شدید هشدارهایی صادر کرده و از مردم خواسته بود در خانه بمانند و فقط در موارد ضروری منازل خویش را ترک کنند. همینطور مقامات این کشور دورکاری کارمندان را هم اعلام نموده اند.
با این وجود این سوال مطرح می شود که علت این بارندگی شدید در شهر کویری دبی که معمولاً چنین بارش هایی را تجربه نمی کند، چه بوده است؟
به گزارش سی ان ان، بارانی که دبی را زیر آب فرو برد، با یک سامانه طوفانی بزرگتر همراه می باشد که شبه جزیره عربستان را طی می کند و در خلیج عمان حرکت می کند.
همین سیستم شدید آب و هوایی منجر به وقوع طوفان و سیل در عمان شد و تابحال دستکم ۱۸ کشته برجای گذاشته است.
یکی از کارشناسان آب و هوایی هم گرمایش جهانی را بعنوان پشتوانه بارندگی های غیرعادی نسبت می دهد.
وی اظهار داشت: به احتمال زیاد باران مرگبار و مخرب در عمان و دبی به علت تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیتهای انسان شدیدتر شده است.
در همین حال، بلومبرگ گزارش داد که باران های شدید تا حدودی از بارور شدن ابرها ناشی شده است.
به گزارش روزنامه «هندوستان تایمز»، امارات متحده عربی عملیات بارور سازی ابرها را در سال ۲۰۰۲ برای رسیدگی به مسائل آب در این کشور شروع کرد. این تکنیک شامل کاشت مواد شیمیایی و ذرات ریز – اغلب نمک های طبیعی مانند کلرید پتاسیم – در جو برای جذب باران بیشتر از ابرها است.

منبع: