مشاور امور بین الملل معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست: ۵۰ درصد گونه های حیات وحش را در نیم قرن اخیر از دست داده ایم

به گزارش ربات کشاورز، مشاور امور بین الملل معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: کاهش تاسف آور ۵۰ درصدی جمعیت گونه های حیات وحش در نیم قرن گذشته به سبب عوامل مختلف، زنگ خطر و هشداری است به جهت اینکه هر یک از ما به این بیاندیشیم که چگونه و از چه راهی می توانیم سهمی هر چند کوچک در نجات اینگونه ها و حفظ تنوع زیستی داشته باشیم.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، مریم روحانی، مشاور امور بین الملل معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در یادداشتی به مناسبت روز جهانی گونه های در معرض خطر انقراض نوشت: «از سال ۲۰۰۶ میلادی تا به امروز هر ساله در سومین جمعه ماه می که امسال با ۲۸ اردیبهشت ماه قرین شده است، در بعضی از نقاط جهان رویدادهایی با محوریت گونه های در معرض خطر انقراض انجام می شود. رویدادهایی با هدف هر چه پررنگتر نشان دادن نقش و ارزش گونه های در معرض خطر انقراض جهان در پایداری و تاب آوری اکوسیستم ها و در حفظ ادامه حیات و همین طور آشنایی هر چه بیشتر همگان با گام هایی که می توانند در صیانت از اینگونه ها و تغییر جهت دادن و معکوس کردن روند انقراض آنها بردارند.

در حقیقت سند سومین جمعه ماه می را به نام این سرمایه های باارزش طبیعی ثبت کرده اند، هر چند این روز توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشده یا به عبارتی در تقویم مناسبتی این سازمان جای نگرفته است. اما با این وجود، هر ساله در بعضی از کشورها اشخاص حقیقی، سازمان ها، موسسات، مدارس، کتابخانه ها، موزه ها و دیگر مراکز علمی، آموزشی، تخصصی و ترویجی با برگزاری جشن ها، مسابقات، جشنواره ها، همایش ها، نشست های علمی تخصصی و بسیاری اقدامات دیگر، می کوشند با ارتقاء سطح آگاهی و تشویق و تشویق همگان به مشارکت در برنامه های حفاظتی گونه های در معرض خطر انقراض و کاهش عوامل تهدید اینگونه ها، مسیر را برای حیات پایدار آنها و به تبع آن حیات پایدار انسان بر روی کره زمین هر چه هموارتر سازند.

کاهش تاسف آور ۵۰ درصدی جمعیت گونه های حیات وحش در نیم قرن گذشته که به سبب عوامل مختلفی همچون تغییر کاربری اراضی و تخریب زیستگاه ها، برداشت بی رویه از طبیعت، تغییر اقلیم، آلودگی ها و بسیاری موارد دیگر رخ داده است، زنگ خطر و هشداریست به جهت اینکه هر یک از ما به خود بیاییم و به این بیاندیشیم که چگونه و از چه راهی می توانیم سهمی هر چند کوچک در نجات اینگونه ها و حفظ تنوع زیستی داشته باشیم.

از میان بیش از ۱۵۷۱۰۰ گونه حیات وحش موجود در لیست سرخ اتحادیه جهانی صیانت از طبیعت (IUCN)، بیش از ۴۴۰۰۰ گونه در وضعیت ” در معرض تهدید انقراض (شامل سه طبقه لطمه پذیر، در معرض خطر انقراض و وضعیت بحرانی) قرار دارند. این تعداد شامل ۴۱ درصد از دوزیستان، ۳۷ درصد از کوسه ها و سفره ماهی ها، ۳۶ درصد از مرجان های صخره ای، ۳۴ درصد از مخروطیان، ۲۶ درصد از پستانداران، ۲۱ درصد از خزندگان و ۱۴ درصد از پرندگان است.

در فهرست آماری اتحادیه جهانی صیانت از طبیعت در مورد گونه های در معرض تهدید انقراض به تفکیک کشورها، گونه های در معرض تهدید ایران ۱۹۲ گونه اعلام شده است که شامل ۱۸ پستاندار، ۲۸ پرنده، ۱۵ خزنده، ۶ دوزیست، ۸۴ ماهی، ۲ نرم تن، ۲۱ گونه از دیگر بی مهرگان و ۱۸ گونه از گیاهان است.

شاید تعدادی از ما ندانیم که کشور ما ایران از نظر تنوع زیستی چه جایگاهی دارد و چه گونه هایی را در حوزه های طبیعی خود پناه داده است. گونه های اعجاب انگیز و زیبایی که تعدادی از آنها در هیچ نقطه دیگری از دنیا یافت نمی شوند و کاملا ایرانی و اندمیک ایران به حساب می آیند.

از این میان برخی به سبب کارهای توسعه ای بی رویه، تخریب و تغییر کاربری اراضی، قاچاق حیات وحش و بسیاری دیگر از عوامل تهدید، گرفتار کاهش جمعیت شده و به سمت پرتگاه انقراض پیش می روند که از آن جمله می توان به میش مرغ، یوزپلنگ آسیایی، خرس سیاه، گوزن زرد، افعی دماوندی، افعی دم عنکبوتی، ماهیان خاویاری، هوبره، اردک سرسفید، بالابان، عقاب طلایی و گونه های گوناگون بسیاری اشاره نمود که حق همسایگی بر گردن ما دارند و باید در حد توان به بهترین شکل این حق را ادا نماییم و با مشارکت هر چه پویاتر در صیانت از اینگونه ها و همکاری هر چه بیشتر دراین زمینه نقشی در برنامه جهانی صیانت از تنوع زیستی و در حفظ ادامه حیات بر روی کره زمین داشته باشیم.

هر چند هر روز باید از ارزش و اهمیت تنوع زیستی و اجزای آن گفت، نوشت و اطلاع رسانی کرد و در راه حفظ آن کوشید، نامگذاری روزهای خاص و اختصاص آنها به موضوعات خاص محیط زیستی، بهانه ای است برای توجه هر چه بیشتر و کوشش برای اقدامات هر چه کارآمدتر.
یادمان باشد هر ایرانی یک حافظ تنوع زیستی، هر ایرانی یک حافظ حیات وحش.»

منبع: