سیل فاجعه بار در برزیل شمار تلفات به ۱۵۴ تن رسید

به گزارش ربات کشاورز، مقامات برزیل روز گذشته (جمعه) اعلام نمودند تعداد قربانیان طوفان و سیل اخیر در ایالت «ریو گرانده جنوبی» این کشور از ۲۹ آوریل تابحال به ۱۵۴ نفر افزایش پیدا کرده است.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، به قول مقامات ایالتی، نزدیک به ۲.۳ میلیون نفر تحت تاثیر قرار گرفتند، در حالیکه در مجموع حدود ۶۲۰ هزار نفر به پناهگاه ها منتقل شدند.
بر اساس گزارش مقامات، بیشتر از ۸۲ هزار نفر در مناطق حادثه دیده و همینطور ۱۲ هزار و ۱۰۰ حیوان طی ۱۹ روز اضطراری نجات داده شدند.
پدیده آب و هوایی بی سابقه سبب باران های شدید در این ایالت شد که منجر به بدترین فاجعه آب و هوایی در جنوب برزیل با سیل شدید و رانش گل و زمین شد.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، فرودگاه بین المللی «سلگدو فیلهو»، واقع در «پورتو آلگری»، بزرگترین شهر در ایالت ریو گرانده جنوبی تحت سیل قرار گرفت و پروازها لغو شدند.
موسسه ملی هواشناسی برزیل افزایش شدت و فراوانی بارندگی را به پدیده آب و هوایی ال نینو نسبت داده است.
به قول کارشناسان، به ازای هر یک درجه سانتیگراد افزایش در متوسط دمای زمین، جو می تواند حدود هفت درصد رطوبت بیشتر را در خود نگه دارد. این تغییر می تواند به تشکیل قطرات بیشتر باران و بارندگی شدیدتر گاه در یک فرجه زمانی کوتاه تر و در یک منطقه کوچکتر منجر شود.
از آغاز دوره صنعتی شدن تابحال جهان حدود ۱.۱ درجه سانتیگراد گرم شده است و این روند همچنان ادامه دارد مگر این که دولت ها برای کاهش شدید گازهای گلخانه ای کاری انجام دهند.

منبع: