با تلاش متخصصان یک شرکت فناور محقق شد؛ توسعه فناوری ها و محصولات دانش بنیان لیزر و پلاسما با فناوری بومی

ربات کشاورز: متخصصان یک شرکت فناور با بهره گیری از تجهیزات فناورانه و دانش فنی بومی، زمینه را برای توسعه فناوری ها، تحقیقات و طراحی محصولات فناورانه حوزه لیزر و پلاسما فراهم نموده اند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، هاجر زارعی، مدیر عامل شرکت ایده بنیان راد ضمن اشاره به فعالیت این مجموعه در عرصه لیزر، پلاسما و امواج الکترومغناطیس بیان کرد: شرکت ایده بنیان راد با هدف بومی سازی دانش و فناوری های به روز در عرصه معدن و انرژی، فعالیت می کند و هم اکنون با بهره گیری از تجهیزات دانش بنیان و فناور، زمینه را برای توسعه محصولات دانش بنیان و توسعه پژوهش های حوزه لیزر و پلاسما، اپتیک و سایر فناوری های مرتبط فراهم نموده است.
این فعال فناور به معرفی روش آنالیز لیزری عناصر به عنوان یکی از توانمندی های این شرکت فناور پرداخت و اضافه کرد: این روش شکلی از طیف سنجی نشر اتمی است که از لیزرهای پرتوان برای تبخیر مواد و تولید پلاسما استفاده می نماید، سپس پلاسمای به وجود آمده توسط لیزر برانگیخته می شود و اتم ها نوری در طول موج های خاصی ساطع می کنند که می توان از آن برای شناسایی عناصر موجود در نمونه استفاده نمود. با استفاده از این فنآوری که مبتنی بر بررسی مستقیم نمونه است، بدون نیاز به آماده سازی یا با کمترین آماده سازی بر پایه تحلیل خطوط طیفی تابش شده از پلاسمای القایی توسط لیزر می توان به اطلاعاتی دقیق و کاربردی دست یافت.
مدیر عامل شرکت ایده بنیان راد، کاربردهای دستگاه آنالایزر لیزری عناصر را بسیار دانست و اظهار داشت: باتوجه به خصوصیات منحصربه فرد لیزر، کاربرد این وسیله خصوصاً در دهه ی اخیر در عرصه های مختلف به ویژه در صنعت نفت پیشرفت فراوانی داشته است چونکه می توان به سرعت و دقت بالایی در اندازه گیری و بررسی دست یافت. همین طور برای این روش طیف وسیعی از کاربردها از اکتشافات فضایی تا میراث فرهنگی و کنترل کیفیت مواد غذایی پیشنهاد شده است.
زارعی افزود: ارزیابی مواد، توانایی تشخیص عناصر سبک نظیر لیتیوم، آلومینیوم، منیزیم و کربن، قدرت شناسایی همه عناصر حتی طلا با دقت ppm باوجود وجود تداخل در پیک های طلا و آهن با یکدیگر، سرعت و دقت بالا در اندازه گیری و بررسی مواد ازراه دور در ایستگاه های هسته ای، زمین شناسی، اکتشافات فضایی و باستان شناسی، ارزیابی فراوانی نسبی هر عنصر موجود در نمونه توسط روش های مختلف تحلیلی و تحلیل سریع و کامل در مقیاس اتمی تنها قسمتی از قابلیت های روش آنالیز لیزری عناصر است.

منبع: