معاون حفاظت محیط زیست خوزستان: خسارت مالچ نفتی به خاک خوزستان درحال برآورد است

به گزارش ربات کشاورز، خوزستان معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اعلان اینکه پس از پیگیری های محیط زیست، اثر مخرب مالچ نفتی مشخص و ثابت شد و در نتیجه همه به اجماع رسیدند که این مالچ نفتی هیچ گاه نباید در خوزستان استفاده شود، اظهار داشت: اثرات مخرب این مالچ را با عدد و از طرف لابراتوار های معتمد اثبات کردیم و به اجماع رسیدیم که باید از مالچ زیستی و سازگار استفاده گردد.

فرهاد قلی نژاد در نشست خبری که امروز (۲۱ خردادماه) به مناسبت هفته محیط زیست برگزار گردید، اظهار داشت: شاید اهمیت حفظ محیط زیست و اثر تخریب شدن آن برای بسیاری روشن نشده باشد بدین سبب نیازمند اقدامات آموزشی موثرتر و اصولی تر در جامعه هستیم.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: قبلا گفته می شد آموزش ها باید از کودکان شروع شود اما حالا می بینیم نیاز است آموزش ها در سطح مدیران هم ارائه شوند، برای اینکه تبعات پروژه های بزرگ صنعتی را می بینیم که در خوزستان کم نیستند.

قلی نژاد بیان کرد: تجربه های تلخی مانند سد گتوند و تاثیر آن در شوری رودخانه کارون و جانمایی صنایع که در مواردی به درستی انجام نشده است تعدادی از این تبعات هستند. باید سند آمایش سرزمین خوزستان را محترم بشماریم و آنرا مطالبه نماییم برای اینکه اگر بر طبق این سند حرکت نکنیم اساسا جانمایی صنایع با مشکل مواجه می شود و توسعه صنعتی منجر به آلودگی های محیط زیستی می شود.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: برمبنای داده ها، خوزستان درگیرترین استان در عرصه گرد و غبار است و شروع این پدیده از خوزستان بود و دیدیم چه روزهای طوفانی و بسیار ناسالمی داشتیم که حتی منجر به قطع برق و سایر مسایل شد بدین سبب مقابله با این پدیده هم از خوزستان شروع شد.

وی بیان کرد: خوزستان به عنوان استان تأثیرپذیر از گرد و غبار درحال پیگیری این مساله است اما نباید از کانون های خوزستان و حتی کانون های خارج از مرزهای کشور غافل شویم. خوزستان متاثرترین استان از گرد و غبار و دارای کانون های گرد و غبار است و حتی استانهای دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد، بدین سبب باید در اقدامات مقابله ای و بحث های ملی در این خصوص، پیشرو باشد.

قلی نژاد اظهار داشت: با این وجود سال ها طرح ملی مقابله با گرد و غبار خوزستان به سبب اختلاف نظر بین دستگاهها و پیگیری نشدن آن، اجرا نشده بود که با پیگیری های انجام شده پس از سال ها کشمکش امسال این طرح در شورای برنامه ریزی خوزستان مصوب شد.

وی اضافه کرد: تصویب این طرح شروع حرکتی برای اجرای پروژه های مهار کانون های گرد و غبار در خوزستان خواهد بود و باید همه تلاش نماییم این پروژه ها توسط دستگاه های اجرائی، اجرا و بر آن نظارت شود.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان درباب مالچ پاشی نفتی در خوزستان اشاره کرد: در این طرح اشاره شده است که مجاز به استفاده از مالچ های مخرب که تاییدیه محیط زیست را ندارند، نیستیم. ما مالچ را رد نکردیم بلکه مالچ های محیط زیستی و سازگار با محیط زیست را تجویز کردیم و تا حالا چند نوع مالچ زیستی که حاصل و دست رنج شرکت های دانش بنیان بوده است، مجوزهای محیط زیست را دریافت کرده اند.

وی بیان کرد: مالچی که سال قبل و اوایل امسال در خوزستان استفاده شد، مالچ بر پایه نفتی و مخرب بود و در پی دستور قضایی، نمونه های آن به لابراتوار های معتمد به تهران ارسال شد و نتیجه نشان از آلودگی بود و بنا بر این مخالفت خود با مالچ پاشی را اعلام کردیم و ممانعت فیزیکی در منطقه داشتیم و کار به دستگاه قضایی کشید و هنوز پرونده مفتوح است.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: متاسفانه در این مورد دستور توقف موقتی صادر شد و کار غیرقانونی ادامه داده شده و باردیگر هم پس از دستور ادامه یافت. مساحت خیلی بیش از این بود و درحال بررسی اثر آن و تخمین خسارت های وارده شده به خاک هستیم.

وی اضافه کرد: طبق اعلام اداره کل منابع طبیعی، امسال آخرین بار است که از این مالچ استفاده می نمایند. پس از پیگیری های محیط زیست، اثر مخرب مالچ مشخص و ثابت شد و در نتیجه همه به اجماع رسیدند که این مالچ نفتی هیچ گاه نباید در خوزستان استفاده گردد.

وی عنوان کرد: اثرات مخرب این مالچ را با عدد و از طرف لابراتوار های معتمد اثبات کردیم و به اجماع رسیدیم که باید از مالچ زیستی و سازگار استفاده گردد. در این خصوص طرح بصورت پایلوت با همکاری اداره منابع طبیعی در حال انجام می باشد و در صورت تایید، آنرا به کانون های بیابانی بسط خواهیم داد. البته برای مهار کانون های گرد و غبار، مالچ تنها یکی از روش ها است و روش های دیگر با هزینه های کمتر و کارآیی بیشتر هم وجود دارند که در طرح جامع مقابله با گرد و غبار خوزستان دیده شده است و درحال رایزنی برای تامین مالی برای اجرای فاز اول آن هستیم.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *