هشدار موج گرمای زودرس در ژاپن

ربات کشاورز: در پی وصول گزارش هایی از هوای گرم در خیلی از مناطق ژاپن در روز گذشته (شنبه)، مقامات هواشناسی درباره ی افزایش دما و رطوبت در سراسر کشور طی امروز (یکشنبه) هشدار می دهند.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی این کشور می گوید هوای آفتابی روز گذشته درجه حرارت را عمدتاً در مناطق مشرف به دریای ژاپن به سطوح اواسط تابستان رساند. شهر «ناگائوکا» در استان «نیگاتا» با ۳۵.۴ درجه سانتیگراد بالاترین درجه حرارت را داشت.
دمای بالا که بطور معمول در نیمه اول ژوئیه (ماه آینده میلادی) مشاهده می شود در شماری از شهرهای بزرگ ژاپن نیز ثبت گردید. درجه حرارت «اوساکا» ۳۰.۶، «فوکوئوکا» ۳۰.۲، «ناگویا» ۳۰ و مرکز توکیو ۲۹.۹ درجه سانتیگراد بود.
سازمان آتش نشانی توکیو می گوید تا ساعت ۹ شامگاه شنبه، ۱۸ نفر در پایتخت ظاهرا به سبب گرمازدگی به بیمارستان منتقل شدند.
به گزارش ان اچ کی، مسئولان هواشناسی دمای هوای سراسر کشور در روز یکشنبه را باردیگر حدود ۳۰ درجه سانتیگراد پیش بینی می کنند و هشدار می دهند میزان رطوبت نیز افزایش خواهد یافت.
آنها از مردم می خواهند با بهره گیری از دستگاه های تهویه مطبوع در مواقع ضروری از گرمازدگی جلوگیری نمایند، مایعات فراوان بنوشند، از کار مداوم یا ورزش سنگین در فضای باز اجتناب کنند و در صورت لزوم استراحت کنند.
مقامات همین طور می گویند احتمال دارد روز یکشنبه شرایط جوی بسیار ناپایداری در مناطق وسیعی از غرب تا شمال ژاپن ایجاد شود و به مردم سفارش می کنند مراقب صاعقه، تندباد، گردباد و همین طور باران شدید و تگرگ باشند.
بنابر گزارش «مجمع بین المللی تغییرات اقلیم (IPCC) سازمان ملل متحد» رسیدن به هدف ۱.۵ درجه افزایش دما برای جلوگیری از اثرات ویرانگر تغییرات اقلیمی لازم است.
میزان گرم شدن زمین در طولانی مدت حالا در مقایسه با دوران پیشاصنعتی زمین، قبل از انقلاب صنعتی و دورانی که بشر هنوز استفاده از سوخت های فسیلی را شروع نکرده بود، حدود ۱.۱ تا ۱.۲ درجه سانتی گراد است.
هرچند جهان با وجود همه تلاش ها برای مهار گازهای گلخانه ای در راه رسیدن به میزان افزایش دمای حدود ۲.۵ درجه سانتی گراد تا سال ۲۱۰۰ است. سازمان ملل اعلام نموده است که حفظ حد ۱.۵ درجه سانتی گراد افزایش دما به سرعت درحال ناممکن شدن است.