۴ پیشنهاد محیط زیستی به دولت چهاردهم

ربات کشاورز: معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست به دولت چهاردهم پیشنهاد نمود مدیریت یکپارچه منابع زیستی کشور، توجه به محیط زیست به عنوان یک مساله مهم و کلان، فرهنگسازی دراین زمینه و جلب مشارکت مردم برای صیانت از آنرا در دستورکار قرار دهد.

حسن اکبری در گفت و گو با ایسنا در آستانه چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: یک سری مشکلات انباشته در عرصه طبیعت کشور داریم. در طول چند دهه اخیر روند توسعه مثل همه دنیا اثرات خودرا بر زیرساخت های طبیعت گذاشته است. به عنوان نمونه در طول سالیان گذشته سوء مدیریت در عرصه آب که به شکل اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی، مهار بیش از آب های سطحی برای کشاورزی بعلاوه تخریب خاک و پوشش گیاهی باعث شده با وضعیت شکننده ای مواجه شویم البته تقریباً در تمام دنیا تخریب جنگلها و لطمه به تنوع زیستی و حیات وحش دیده می شود ولی لطمه ها و مشکلات در کشورهایی مانند ایران که آب و هوای بخش عمده ای از آن در در وضعیت خشک قرار دارد، قدری بیشتر است.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در چنین شرایطی مسئله محیط زیست بسیار اهمیت دارد و باید با توجه و حساسیت ویژه ای دنبال شود. در بیشتر دولت ها در سطح حرف و شعار به مساله محیط زیست پرداخته می شود و انتظار است که در سیاست گذاری و اجرا نیز به پایداری منابع دقت شود.
ضرورت مدیریت یکپارچه منابع زیستی کشور
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر ضرورت مدیریت یکپارچه منابع زیستی کشور اظهار داشت: وقتی که آب، خاک، پوشش گیاهی و در نهایت تنوع زیستی و ذخایر ژنی در دستگاه های مختلفی مدیریت می شوند، هیچ گاه به نتیجه مطلوبی نمی رسیم. هرچه قدر این مدیریت ها یکپارچه تر باشند، نتیجه بهتری می گیریم چونکه این عناصر تاثیرات متقابل بر هم می گذارند.
لزوم توجه به محیط زیست به عنوان مساله ای اساسی و کلان
اکبری افزود: یکی از مشکلاتی که عمدتا کشور در طول ۵۰ سال قبل با آنها مواجه بوده این است که بطور معمول در وضعیت حساس اقتصادی، سیاسی، امنیتی و… توجه به محیط زیست کمرنگ تر می شود این در حالیست که اگر به پایداری بلندمدت سرزمین می اندیشیم باید محیط زیست را هم ردیف مسایل اساسی و کلان کشور بدانیم، باید به محیط زیست همیشه به عنوان یکی از مسائل کلان و مهم کشور در همه سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها توجه گردد.

وی افزود: مشکلی که در محیط زیست با آن مواجه هستیم این است که عمر دولت ها نسبت به قدمت محیط زیست کوتاه است و اگر دولت ها به این نکته توجه نمایند که مسایل محیط زیستی در بلندمدت می تواند هزینه های بسیار بیشتری از منافع حاصل از اجرای برخی طرح ها بوجود آورد، بطور قطع به آن راضی نمی شوند.
به نهضت فرهنگسازی در عرصه محیط زیست نیاز داریم
اکبری با تأکید بر ضرورت فرهنگسازی محیط زیستی اظهار داشت: برمبنای اصل ۵۰ قانون اساسی همین طور فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست های ابلاغی ایشان در محیط زیست و بسیاری اسناد همین طور تجربه دنیا مشارکت و همراهی مردم می تواند منجر به حفاظت بهتر از محیط زیست منجر شود. پیش زمینه حضور و مشارکت مردم، فرهنگسازی است. ما در عرصه محیط زیست به یک نهضت فرهنگسازی نیاز داریم.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هنوز تعداد زیادی از مردم در طبیعت زندگی می کنند اما به آسانی به حیات وحش لطمه می زنند. به عنوان نمونه ممکنست خزندگان را به عنوان حیوانات بی فایده از بین ببرند یا هنوز شکار بدون مجوز، ریختن پسماند در طبیعت، رعایت نکردن حقوق حیوانات، لطمه رساندن به پوشش گیاهی و.. توسط افرادی اتفاق می افتد که آگاهی کافی نسبت به محیط زیست ندارند.

وی اضافه کرد: برخی تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان در دستگاه های توسعه ای و عمرانی به محیط زیست به عنوان یک هدف اصلی و مسئله مهم در برنامه ریزی، سیاست گذاری و اجرای طرح ها توجه کافی و لازم را نمی کنند چونکه فرهنگ محیط زیستی در آنان به درستی شکل نگرفته است بدین سبب باید در دوران کودکی و نوجوانی در حوزه محیط زیست فرهنگسازی شود. در بزرگسالی ممکنست فرد اطلاعاتی درباره ی محیط زیست به دست بیاورد ولی هیچ گاه نمی تواند عاشق طبیعت سرزمینش شود.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اگر کودکان و نوجوانان طبیعت را لمس کنند و به درستی آموزش های لازم را ببینند، بطور قطع در آینده در هر جایگاهی که قرار بگیرند می توانند محیط زیست را به بهترین نحو حفظ کنند. در این شرایط نقش آموزش و پرورش و دستگاه های فرهنگی مهم می باشد. اگر آنان برای ارائه آموزش های محیط زیستی لازم اقدام نکنند، یک یا دو دستگاه نمی توانند محیط زیست کشور را به نحو مطلوب حفاظت کنند پس توجه به فرهنگسازی و تامین زیرساخت ها و فراهم کردن مقدمات آن بسیار می تواند در حفظ محیط زیست موثر باشد.
لزوم جلب مشارکت مردم در حفظ محیط زیست
اکبری با اعلان اینکه موضوع مشارکت مردم به عنوان یک شعار جدی سال هاست که مطرح است، توضیح داد: در شعار امسال نیز مقام معظم رهبری به درستی به موضوع مشارکت مردم پرداختند و هم امسال و هم سال قبل رییس جمهور شهید بر مشارکت مردم تاکید نمودند. خودم بارها در جلسات شنیدم که شهید آیت الله رییسی بر مردمی سازی واقعی تاکید می کردند ولی در بعضی لایه های میانی آن اراده و عزم جدی در دستگاه های اجرائی دیده نمی شود تا کار بطور واقعی به مردم سپرده بشود و غالبا وقتی موضوع مشارکت مردم مطرح می شود، احتیاط می شود و خیلی از امور در اختیار دستگاه های دولتی و عمومی باقی می ماند.

وی افزود: مشارکت واقعی مردم زمانی محقق می شود که در همه امور همچون محیط زیست مردم را در کنار و همکار خودمان ببینیم. اگر شکارچیان را به مشارکت واقعی دعوت نماییم و به کار بگیریم می توانند بهترین حافظان محیط زیست باشند، چه برسد به مردم و علاقه مندان به طبیعت. فرش قرمز برای مشارکت آنان در حفظ محیط زیست باید پهن نماییم.

اکبری در آخر اظهارکرد: در دولت سیزدهم خیلی سعی کردیم زیرساخت های قانونی را به گونه ای تغییر دهیم که زمینه مشارکت واقعی مردم فراهم گردد اما با انواع مقاومت ها در لایه های میانی دستگاه های مختلف مواجه می شدیم و این وضعیت کار را سخت می کرد. اگر مشارکت واقعی مردم را می خواهیم باید از نظر حقوقی زیرساخت حضور آنان را فراهم نماییم و فرهنگ مشارکت مردم به شکلی که آنان را در کنار خودمان ببینیم را در همه دستگاهها ترویج نماییم.

منبع: