بررسی گسترش روابط اقتصادی ایران و ازبکستان در عرصه صنایع خلاق

ربات کشاورز: در جلسه هم افزایی هیات اعزامی زیست بوم صنایع خلاق با وزارت سرمایه گذاری ازبکستان به بررسی ظرفیت ها، امکانات و ارائه راه های تعامل و گسترش روابط اقتصادی در عرصه زیست بوم صنایع خلاق پرداخته شد.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مسعود حسنلو در این جلسه ضمن تشکر از تمهید و میزبانی زیست بوم صنایع خلاق در ازبکستان به بیان نکاتی درباب زیست بوم فناوری های فرهنگی و نرم و صنایع خلاق ایران پرداخت.
وی با اشاره به توسعه اکوسیستم صنایع خلاق در سالهای اخیر، رویداد هفته نوآوری فرهنگی و زیست بوم صنایع خلاق را همچون اقدامات معاونت علمی، فناوی و اقتصاد دانش بنیان جهت توسعه بازار و ارائه توان صادراتی فعالان این اکوسیستم برشمرد.
در این رویداد، طی فراخوانی در جامعه مخاطب ستاد بمنظور ایفای نقش تسهیل گری و حمایتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، فعالان و بازیگران مستعد و یا بزرگ پنج حوزه اسباب بازی، انیمیشن، آموزش و توانمندسازی، بازی های کامپیوتری و نوشت افزار در قالب هیات اعزامی این اکوسیستم با محوریت جلسات B۲B و B۲G، راهی تاشکند ازبکستان شدند تا راه های تعامل و تبادل اقتصادی و تجاری محصولات صنایع خلاق در این کشور هموارتر شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم با اشاره به حضور زیست بوم صنعت اسباب بازی ایران در این جلسه، همچون اهداف این برنامه را همرسانی و ایجاد تعامل و ارتباط میان فعالان زیست بوم صنایع خلاق دو کشور، همین طور ایجاد پروژه های مشترک میان طرفین و نیز انتخاب ازبکستان به عنوان دروازه صادرات صنایع خلاق به حوزه کشورهای CIS عنوان نمود.
وی اظهار داشت: تصور ما این است که همکاری شرکت های ایرانی و ازبکستانی می تواند ظرفیتهای اقتصادی و صادراتی طرفین را بالفعل کرده و توسعه دهد.
در ادامه عزیز خمیدوف، رییس دپارتمان جذب سرمایه گذاری و توسعه پروژه های وزارت سرمایه گذاری، صنعت و تجاری، به بیان ظرفیتهای صنعتی و صادراتی ازبکستان همچون عضویت در کشورهای مشترک المنافع، امکان صادراتی به کشورهای اروپایی با تعرفه های بسیار پایین به شرط حجم و اندازه سرمایه گذاری پرداخت.
وی همچون مختصات سرمایه گذاری و تجاری ازبکستان را چشم انداز ۲۵۰ میلیارد دلاری سرمایه گذاری این کشور تا سال ۲۰۳۰، فضای باز سرمایه گذاری در ازبکستان، موقعیت راهبردی صادراتی ازبکستان باتوجه به جایگاه آن در آسیای غربی و واقع شدن در کمربند راه ابریشم، ظرفیت مناطق آزاد و عاقبت جمعیت حدود ۳۷ میلیون نفری ازبکستان که سالی یک میلیون نفر نیز به این جمعیت اضافه می شود، عنوان نمود.
عزیز خمیدوف، ظرفیت بازار داخلی صنعت اسباب بازی در ازبکستان را بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار برآورد کرد.
حسین نخ چی، نماینده کنسرسیوم صادراتی اسباب بازی نیز در این رویداد پیشینه و توان صنعتی و تولیدی و نیز اهداف صادراتی فعالان صنعت اسباب بازی در ایران را برای طرف ازبکستانی طرح کرد.
وی اظهار داشت: با بازدید از برخی شرکت های بزرگ صنعتی و تجاری اسباب بازی ازبکستانی در تاشکند، راه های تعامل و توسعه تبادل و صادرات صنایع خلاق در این کشور توسط خود فعالان این کوسیستم مشاهده شد.
مسؤول کارگروه تخصصی اسباب بازی ستاد در ادامه اظهار داشت: همچون مزایای رقابتی صنعت اسباب بازی در ایران می توان به مواد اولیه ارزان تر، هزینه ارزان تر زیرساختی برق و از همه مهمتر نیروی انسانی ماهر و خلاق این عرصه اشاره نمود.
وی اظهار داشت: در همین راستا این صنعت در ایران در پی صادرات به کشورهای CIS و اروپا است.
در ادامه سعید نیک پور، مشاور ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم، برخی نکات اصلی در این برنامه اعزام هیات اکوسیستم خلاق را در سه محور برشمرد: اول آنکه صنایع خلاق و فرهنگی، زیرساخت توسعه صنایع سخت و سنگین در همه کشورها هستند، شاهد مثال در کشورهایی همچون هند، کره و چین که علاقه به فیلم و تولیدات محتوایی این کشورها از عوامل اصلی توسعه زیرساختی و صادراتی سایر محصولات این کشورها نیز محسوب می شوند.
وی با اشاره به تعاملات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در رابطه با بریکس و توسعه صادراتی محصولات فناوری های فرهنگی و نرم و همین طور برشمردن ریشه های مشترک تاریخی و فرهنگی با ازبکستان، این بستر را ظرفیت مناسبی برای توسعه تعاملات اقتصادی و صادراتی و تجاری با محوریت صنایع خلاق برای دو کشور دانست.

منبع: